Coraz więcej odkryć i… problemów na wrocławskim dworcu.
Informowaliśmy już o wielkim zdziwieniu, jakie towarzyszyło odkryciom w Sali Cesarskiej dworca Wrocław Główny – misternie podwieszona konstrukcja ozdobna, którą ulokowano pod sklepieniem sali okazała się wykonana nie z drewna, jak wcześniej sądzono, lecz ze stopów cynkowych. Twórcy i projektanci dworca nie tylko wiernie odtworzyli na niej drewniane słoje, malując cynkowe odlewy w odpowiednie wzory, ale dodatkowo stworzyli z nich niezwykle rozbudowaną, pełną delikatnych ornamentów i ozdób całość. W efekcie to, co w fazie rekonstrukcji trwać miało 2-3 miesiące, potrwać może nawet 6-8 miesięcy: trzeba najpierw opracować technologię odnawiania nietypowego materiału, następnie centymetr po centymetrze zedrzeć kilka warstw starej farby – nie uszkadzając przy tym delikatnej konstrukcji ozdób – a później odtworzyć dawny wygląd sklepienia.
Ale na tym nie koniec. W kilku salach dworca dokonano kolejnych odkryć. Stropy, które pokryte były wcześniej kilkoma warstwami zapraw i farb, po ich zdjęciu w trakcie prowadzonego remontu odsłoniły historyczne malowidła. Obecnie trwa oczekiwanie na decyzje i wskazania konserwatorskie, po których będzie wiadomo, czy polichromie zostaną odnowione i w jakiej technologii, a dopiero później ekipy konserwatorskie przystąpią do renowacji tej części obiektu. Jakby tego było mało, na kolejnych ścianach odkryto malowane prawdopodobnie w latach 1920-1930 reklamy, a w trakcie skuwania tynków w pomieszczeniach ryzalitu wschodniego odnaleziono dwa charakterystyczne dla tego obiektu otwory z łukowym sklepieniem, które wcześniej ukryte pod tynkiem teraz również trzeba będzie zabezpieczyć i odrestaurować.
Odkrycia konserwatorskie są z jednej strony błogosławieństwem dla obiektów tego typu, ale z drugiej – stanowić mogą ich przekleństwo. Odkrywając stare polichromie można przywracać blask starej  konstrukcji i dzięki temu pokazywać użytkownikom dworzec w jego pierwotnym wyglądzie, to jednak znacząco wydłuża proces inwestycyjny i zwiększa koszty rewitalizacji.

 
 
 
    


Przyjaciele Dworca