Oryginalne projekty autorstwa Wilhelma Grapowa, najciekawsze zdjęcia z ponad 150-letniej historii dworca, a także przedsięwzięć artystycznych i ciekawych wydarzeń – to wszystko będzie można zobaczyć na szesnastu wielkoformatowych planszach Wystawy plenerowej.
PKP S.A. zaprosiło Muzeum Architektury we Wrocławiu do współtworzenia Wystawy. Muzeum jest placówką, która dysponuje historycznymi zasobami i merytoryczną wiedzą na temat tego jednego z najpiękniejszych dworców w kraju.
Na wielkoformatowych planszach znajdą się więc m.in. fotografie i projekty architektoniczne ze zbiorów archiwalnych Muzeum, na przykład prace głównego architekta dworca - Wilhelma Grapowa. Będzie można obejrzeć fotografie dworca Wrocław Główny z początku XX wieku, na których fotograf utrwalił hall dworca, a także jeden z peronów. W obiektywie uchwycono także klimat dworca z lat 60. i 70. Smaczku zdjęciom z tego okresu dodaje fakt, że dworzec jako obiekt strategiczny nie mógł być fotografowany bez pozwolenia
Wystawa plenerowa obejmie nie tylko wybrane chwile z bogatej historii obiektu, ale także zdjęcie z fotograficznego pożegnania dworca, które miało miejsce w kwietniu br. dzięki współpracy z portalem mmwroclaw.pl. Ekspozycję zamkną wizualizacje dworca przygotowane specjalnie na potrzeby odbywającej się modernizacji przez architektów z Grupy 5.
Wystawę plenerową będzie można oglądać od 3 czerwca. Jest ona związana z prowadzonym przez PKP S.A. projektem pod nazwą „Odtworzenie zabytkowego, historycznego kompleksu Dworca Wrocław Główny z przebudową kolejowej infrastruktury technicznej”, który zakończy się wiosną 2012 roku.
Zapraszamy do oglądania Wystawy plenerowej usytuowanej na ogrodzeniu okalającym plac budowy od strony skrzyżowania ulic Peronowej i Piłsudskiego. 
    


Przyjaciele Dworca