Ręka Boga, magiczny szklany topór, szklane pantofelki na wysokich obcasach, to tylko niektóre z finezyjnych szklanych dzieł sztuki międzynarodowej grupy artystów. Od wtorku
(16 października) będzie można je zobaczyć na dworcu Wrocław Główny w ramach wystawy Fun, Joke, Suprise!

W historycznej poczekalni II klasy, z pięknym zabytkowym sufitem i złotymi kolumnami, piętnastu artystów zajmujących się sztuką szkła, z jedenastu krajów Europy (Ukrainy, Słowacji, Czech, Francji, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Węgier, Rumunii, Litwy, Finlandii i Polski) zaprezentuje swoje niezwykłe szklane prace. To bezprecedensowe wydarzenie artystyczne i pierwsza w Europie, a  może nawet na świecie, prezentacja artystów zajmujących się tą sztuką szkła, znakomicie wpisuje się w przestrzeń dworcowej Galerii OPEN. 

Głównym „aktorem” przedsięwzięcia jest szkło artystyczne. - Stworzenie dzieła sztuki ze szkła jest dla artysty nie lada wyzwaniem. Wymaga nie tylko wrażliwości i ogromnej wyobraźni, ale przede wszystkim dobrej znajomości tego materiału i cierpliwości.  Oporne w „obróbce”, trudne w transporcie,  potrzebuje odpowiedniego światła, żeby błysnąć i oczarować. Zaskoczyć i zadziwić. Powstały obiekt może być płaski lub przestrzenny, przezroczysty lub kolorowy, wielki lub mały, jednolity lub poszarpany – mówi Anita Bialic, kuratorka wystawy.

Wśród prac prezentowanych na wystawie, zobaczymy w większości dzieła, przy których można puścić wodze wyobraźni,  ale również obiekty bardzo realistyczne i użytkowe. Z tych pierwszych uwagę zwracają  w szczególności Sunny, Windy i Moony  Man  Frantiska Janaka (Czechy), powstałe z inspiracji czeską baśnią, HOT WATER Pawła Borowskiego czy walizka ze szklanymi odciskami  butów wewnątrz (On the Way) Indrė Stulgite-Kriukiene (Litwa). Szklany design: zabawne kieliszki, wazoniki na kwiaty, karafki, zeprezentuje Patrick Illo (Slowacja), natomiast Peter Borkovics (Węgry)  zaskoczy wszystkich szklaną lampą Moskit wykorzystującą nowoczesną technologię LED.

Śmieszne, zabawne, zaskakujące i dziwaczne prace wykonane w różnych szklarskich technikach można podziwiać na wystawie na dworcu Wrocław Główny w dniach 16.10. – 10.11.2012 roku w godzinach 14.00 – 20.00.

Fun, Joke, Surprise ( Śmieszne – Niezwykłe ), główna wystawa Europejskiego Festiwalu Szkła we Wrocławiu “Play with Glass”, organizowanego z inicjatywy Anity Bialic, Galerii BB i profesora Kazimierza Pawlaka, Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, odbywa się pod hasłem : “europejskie szkło spotyka się na dworcu we Wrocławiu!”.

Serdecznie zapraszamy także na wernisaż wystawy Fun, Joke, Surprise!, który rozpocznie się dziś,
15 października o godzinie 17.15 na dworcu Wrocław Główny w historycznej poczekalni II klasy naprzeciwko Centrum Obsługi Klienta .

Europejski Festiwal Szkła

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie festiwalu: http://europeanglassfestival.com/pl/strona-glowna

Galeria Open

To bezlimitowa, bezbiletowa, otwarta i szanująca zasady artystycznej wolności przestrzeń dla wszystkich twórców, którzy pragną pokazać szerokiej publiczności swoje dzieła. Galeria OPEN oferuje tę przestrzeń na wszystkich polskich dworcach i dla każdego rodzaju twórczości. Od street artu po offowe kino, od piosenki ulicznej po teatralny performance, od artystycznej fotografii aż po horyzont wielkoformatowej sztuki malarskiej i rzeźby. W Galerii OPEN nie ma granic, a jedyne ograniczenie stanowią mury dworców.

Taka prezentacja sztuki w przestrzeni publicznej jest próbą zatrzymania uwagi na zjawiskach ulotnych, niedostrzegalnych, albo po prostu zapomnianych. Stanowi jednocześnie odważną propozycję kształtowania na nowo miejsc kojarzonych wyłącznie z podróżą.To powrót do korzeni, do dworców, które mogą być – bo i kiedyś były! – miejscem spotkań, w których zatrzymywał się czas, nie tylko pociąg. Galeria OPEN pozostaje nadal znakiem zapytania, ponieważ jej realny, ostateczny kształt i jakość artystycznych doznań zależy w dużej mierze od uczestników tego projektu – niezależnych, wolnych artystów.

Precz z nudą i szarością, nigdy więcej nijakich dworców! Takie wyzwanie przyświeca twórcom Galerii OPEN, która od czerwca 2011 roku wpisywać się będzie w nową historię polskich dworców kolejowych. Odnowione, odmienione – zyskują nową twarz, charakter i… duszę. Artystyczną duszę.

Dotychczasowe działania Galerii OPEN: http://dworzecpolski.pl/galeria-open
 

 







   


Przyjaciele Dworca