Od kiedy w Niderlandach było popularne łyżwiarstwo, do czego jeszcze może służyć wazon na kwiaty, czym inspirowali się Brueghlowie tworząc swoje obrazy to tylko niektóre pytania, na które znajdziemy odpowiedź oglądając nową wystawę "na kostkach" na placu przed dworcem Wrocław Główny. Plenerowa ekspozycja to wydarzenie towarzyszące wystawie Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego, którą codziennie można podziwiać w Pałacu Królewskim we Wrocławiu. 

Wystawa na placu przed dworcem stanowi kompendium wiedzy na temat malarstwa rodziny Brueghlów i pozwala zagłębić się w detale zwykle niedostrzegane na pierwszy rzut oka. Szczegóły wyróżnione na planszach ukazują kunszt i odkrywają tajemnice malarstwa tej słynnej artystycznej rodziny. Poruszono na niej tematy związane z technikami produkcji w XVI i XVII wieku, powodami kopiowania swoich prac przez artystów, najważniejszymi i najpopularniejszymi tematami dzieł tamtych czasów, czy wreszcie kondycją malarza i jego życiem. Nad tymi zagadnieniami niezmiernie rzadko pochylają się przewodnicy muzealni czy też autorzy popularnonaukowych opracowań, dlatego zostały zebrane na tej nietypowej wystawie. Wśród reprodukcji na wielkoformatowych plakatach znajdziemy między innymi reprodukcję obrazów Pochlebcy, Alegoria Wody, Wieża Babel czy Taniec weselny na świeżym powietrzu.
 
Uzupełnieniem wystawy na placu dworcowym będzie wykład Tajniki malarstwa Brueghlów, który odbędzie się 10 września w Sali Sesyjnej dworca Wrocław Główny. Podczas jego trwania dowiemy się dlaczego do ogromnych rzadkości należały obrazy wykonane tylko przez jednego malarza, skąd artyści w owych czasach czerpali inspiracje, ile czasu potrzebowali na wykonanie jednego dzieła i dlaczego kopiowanie nie było karane, a wręcz pożądane. Wstęp na wykład jest wolny.
 
Plenerowa wystawa na wrocławskim dworcu to doskonała okazja by zagłębić się w świat rodziny Brueghlów. Pozwala przygotować się do obejrzenia ekspozycji w Pałacu Królewskim i skonfrontowania uzyskanych informacji z prawdziwym i "żywym" dziełem sztuki. Plenerowa ekspozycja trwa do 15 września 2013r.
 

Polskie Koleje Państwowe S.A. są partnerem wystawy Rodzina Brueghelów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego. To kolejne działanie kulturalne na dworcu Wrocław Główny w tym roku. W marcu w przestrzeni dworca miało miejsce kulturalne podsumowanie inwestycji w ramach projektu Stacja Kino (projekcje filmowe, warsztaty dla dzieci i młodzieży, koncert zespołu Lebowski). Dworzec gościł też wiele wystaw fotograficznych, a także po raz pierwszy w tym roku Paradę Brave Kids organizowaną w ramach Brave Festivalu.

Odkryj tajniki malarstwa Brueghlów na dworcu Wrocław Główny
Odkryj tajniki malarstwa Brueghlów na dworcu Wrocław Główny
    


Przyjaciele Dworca