Bezpłatny parking podziemny, pełnowymiarowa makieta w jednej z sal dworca  i wystawa  taboru oraz sprzętu kolejowego – to elementy VIII Dni Transportu Publicznego na dworcu Wrocław Główny.

Wszystkie te atrakcje będą miały miejsce 23 września. Dla podróżnych korzystających z kolei i wszystkich tych, którzy będą chcieli wrocławski dworzec w tym dniu odwiedzić parking podziemny dworca Wrocław Główny będzie darmowy od godziny 6 do 20.

Nie lada gratką dla miłośników kolei będzie wystawa taboru kolejowego przy peronie 5 przygotowana przez Stowarzyszenie Hobbystów Kolejowych wraz z Klubem Sympatyków Kolei we Wrocławiu przy współpracy ze spółkami Grupy PKP i innymi spółkami kolejowymi. Dzięki temu zobaczymy między innymi po raz pierwszy, po renowacji pruski wagon towarowy Blatt IId8 z 1907 r.  Oprócz tego na peronie 5 pojawi się sześć lokomotyw, w tym słynna lokomotywa towarowa ST44 nazywana również Gagarinem o masie 116 ton. Do tego przy peronie 5 będzie można zobaczyć sprzęt do utrzymania infrastruktury kolejowej. W tym pociąg sieciowy PS00 M/40B, który na co dzień służy do konserwacji i napraw sieci trakcyjnej, a także samochód ratownictwa technicznego UNIMOG. Dodatkową atrakcją będzie wystawa biletów kolejowych i zdjęć parowozów w gablotach na peronie. Jak zapewniają organizatorzy będzie można usiąść „za sterami” każdej z wystawionych lokomotyw.

Dodatkowym powodem, dla którego warto w tym dniu odwiedzić dworzec będzie pełnowymiarowa, sterowana cyfrowo makieta modułowa w skali H0 . Będzie można na niej śledzić ruch mini pociągów. Obejrzymy ją w sali historycznej poczekalni II klasy naprzeciwko Centrum Obsługi Klienta.

Makietę i wystawę taboru na peronie 5 można zwiedzać 23. września w godzinach od 10 do 17.

 

    


Przyjaciele Dworca