Pasjonujące wycieczki i równie ciekawe wykłady o historii i architekturze - tak będzie wyglądała pierwsza Noc Muzeów na dworcu Wrocław Główny. Na odwiedzających w ten dzień dworzec czeka mnóstwo atrakcji.

Tegoroczna Noc Muzeów to pierwsza okazja, żeby zobaczyć najciekawsze zakamarki dworca Wrocław Główny. Podczas trzech wycieczek w unikalną podróż po historii i najładniejszych wnętrzach wrocławskiego dworca zabiorą wycieczkowiczów osoby, które pracowały przy jego modernizacji oraz kolejarze. W pierwszy magiczny spacer, po pochodzącym z drugiej połowy XIX wieku obiekcie,  poprowadzą wycieczkowiczów, już o godzinie 20., konserwator Piotr Wanat (koordynator prac konserwatorskich) i historyk sztuki Krzysztof Ziental. Można będzie z nimi zobaczyć cudowny strop Sali Cesarskiej (przygotowany specjalnie na wizytę cesarza Wilhelma II w 1906 roku) i historyczne poczekalnie I i II klasy oraz poznać ich historię i bogate elementy wystroju wnętrz.
 
W druga wycieczkę o godzinie 21.30 zabiorą zwiedzających wrocławski dworzec prof. dr hab. inż. arch. Krystyna Kirschke i dr inż. arch. Paweł Kirschke, znani wrocławscy architekci i historycy architektury. W czasie oprowadzania po placu dworcowym, holu, peronie 4 i Sali Cesarskiej zdradzą wycieczkowiczom między innymi, skąd wziął się pomarańczowy kolor elewacji dworca i dlaczego plac dworcowy stał się prawdziwym placem miejskim. Opowiedzą także o rozwiązaniach architektonicznych i pracach konserwatorskich.
 
W ostatnią wyprawę (o 22.45) po dworcu zabierze uczestników Nocy Muzeów - Bartłomiej Sarna (rzecznik prasowy PKP S.A. we Wrocławiu), który opowie o historii wrocławskiego dworca i jego ostatniej przebudowie oraz oprowadzi po jego najciekawszych wnętrzach (m.in. Sala Sesyjna, Sala Cesarska). W każdej wycieczce może wziąć udział maksymalnie 30 osób. Zapisy ruszają dziś (13.05). W Nowym Biurze Dworca na dworcu Wrocław Główny (tuż obok kas biletowych). Można zapisywać się osobiście, bądź telefonicznie (71) 717 21 07.
 
To nie koniec atrakcji. W Noc Muzeów zapraszamy również na otwarte wykłady w Sali Sesyjnej dworca Wrocław Główny. Pierwszy z nich o godzinie 20. zatytułowany Dwór kolejowy - Wrocław Główny  1857 - 2013 poprowadzą Państwo Kirschke. Będzie on poświęcony historii i architekturze dworca Wrocław Główny ze szczególnym uwzględnieniem kwestii konserwatorskich i architektonicznych w kontekście wielkiej przebudowy dworca z lat 2010 - 2012.
 
Podczas drugiego, który rozpocznie się o godzinie 21.30, w tajniki prac konserwatorskich w ryzalicie wschodnim oraz poczekalni pierwszej i drugiej klasy wprowadzą konserwator Piotr Wanat i historyk sztuki Krzysztof Ziental. Prelekcja nosi frapujący tytuł - Przywitać cesarza, pożegnać pasażera. Pawilon wschodni oraz poczekalnie podróżnych pierwszej i drugiej klasy wrocławskiego Dworca Głównego.  
 
Plan nocy Muzeów na dworcu Wrocław Główny
20.00 - 21.00 Wykład otwarty Dwór kolejowy  - Wrocław Główny  1857 - 2013
Wykład poświęcony historii i architekturze dworca Wrocław Główny ze szczególnym uwzględnieniem kwestii konserwatorskich i architektonicznych w kontekście wielkiej przebudowy dworca z lat 2010-2012.
Miejsce: Sala Sesyjna dworca Wrocław Główny
Prowadzący: prof. dr hab. inż. arch. Krystyna Kirschke i dr inż. arch. Paweł Kirschke z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej
20.00 - 21.00 I wycieczka - O tajemnicach i odkryciach konserwatorskich i ich renowacji w Sali   Cesarskiej i historycznych poczekalniach I i II klasy opowiedzą podczas wycieczki  - Piotr Wanat (koordynator prac konserwatorskich na dworcu Wrocław Główny) i Krzysztof Ziental (historyk sztuki) z firmy Restoart.  Podczas wycieczki zwiedzający odwiedzą Salę Cesarską z pięknym stropem z motywami heraldycznymi, hol ryzalitu wschodniego wraz z zabytkową klatką schodową oraz historyczne poczekalnie I i II klasy.
 
21.30 - 22.30 Wykład otwarty Przywitać cesarza, pożegnać pasażera. Pawilon wschodni oraz poczekalnie podróżnych pierwszej i drugiej klasy wrocławskiego Dworca Głównego
Wykład poświęcony pracom konserwatorskim prowadzonym w ryzalicie wschodnim oraz poczekalni pierwszej i drugiej klasy wrocławskiego dworca. Szczególny nacisk położony będzie na proces odkrywania  zachowanych, a ukrytych do czasów modernizacji, dekoracji malarskich z motywami heraldycznymi oraz roślinnymi.
Miejsce: Sala Sesyjna dworca Wrocław Główny
Prowadzący Piotr Wanat (koordynator prac konserwatorskich na dworcu Wrocław Główny) i Krzysztof Ziental (historyk sztuki) z firmy Restoart.
21.30 - 22.30 II wycieczka - W podróż po placu dworcowym, holu kasowym, Sali Cesarskiej i historycznych poczekalniach I i II klasy oraz peronie 4 wrocławskiego dworca  zabiorą wycieczkowiczów prof. dr hab. inż. arch. Krystyna  Kirschke i dr inż. arch. Paweł Kirschke z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, którzy aktywnie uczestniczyli w przebudowie wrocławskiego dworca i służyli swoją fachową wiedzą. Wycieczkowicze   dowiedzą się  między innymi skąd wziął się pomarańczowy kolor elewacji dworca i dlaczego plac dworcowy stał się prawdziwym placem miejskim. "Przewodnicy" opowiedzą także o tajnikach konserwacji  zabytkowych elementów dworca i jak ten proces wyglądał od kuchni.
22.45 - 23.45 III wycieczka - W podróż po najciekawszych miejscach dworca Wrocław Główny zabierze wycieczkowiczów Bartłomiej Sarna (Rzecznik Prasowy PKP S.A. we Wrocławiu). Podczas wycieczki zwiedzający odwiedzą   Salę Sesyjną dworca Wrocław Główny, Salę Cesarską, hol dworca i kładkę nad holem oraz pasaż na poziomie +1, a także perony wrocławskiego dworca.
ZAPISY NA WYCIECZKI ZAKOŃCZONE.
Poznaj tajemnice dworca Wrocław Główny w Noc Muzeów!
Poznaj tajemnice dworca Wrocław Główny w Noc Muzeów!
Poznaj tajemnice dworca Wrocław Główny w Noc Muzeów!
Poznaj tajemnice dworca Wrocław Główny w Noc Muzeów!
    


Przyjaciele Dworca