Metalowe, wyprodukowane przez prawdziwego kowala smoki, a właściwie smocze głowy, to jeden z odtwarzanych elementów zdobień hal peronowych na wrocławskiego dworca . Po wojnie został tylko jeden na peronie 5. Teraz będzie ich aż siedemnaście.

Pierwotnie były zlokalizowane przy zejściach z peronów do tunelu miejskiego i centralnego. Natomiast na peronie 5 był tylko jeden smok - przy mniejszej z historycznych hal peronowych. To właśnie on posłużył jako wzór profesjonalnemu wrocławskiemu kowalowi, który odtworzył pozostałe szesnaście sztuk.

Każda ze smoczych głów składa się z czterech elementów. Tak zwany jęzor z szyjką to element kuty. Natomiast grzebień i dolna część pyska to elementy odlewane. Para oczu, tak jak w oryginale, jest wykonana ze śrub. Pierwsze cztery smoki można już spotkać na peronie 2. Kolejne oczekują na montaż.

Smoki, nie mogą pozostać bezimienne. Po Świętach na Fanpagu dworca Wrocław Główny ogłosimy konkurs, w którym nagrodami będą gadżety związane z modernizacją dworca. A zadanie wcale nie takie proste – trzeba wymyślić siedemnaście imion dla smoków.

 
    


Przyjaciele Dworca