STACJA KINO: Film i muzyka opanują dworzec Główny!

Pokazy filmowe, gra miejska i koncert zespołu Lebowski - to tylko niektóre z atrakcji nietuzinkowego wydarzenia, które już w najbliższą niedzielę (17.03) odbędzie się na dworcu Wrocław Główny. 
 

"Stacja Kino", bo tak nazywa się projekt będzie kulturalnym podsumowaniem inwestycji na dworcu Wrocław Główny. W salę kinową na kilkanaście godzin zmieni się, odnowiona pieczołowicie przez konserwatorów, historyczna poczekalnia II klasy naprzeciwko Centrum Obsługi Klienta. Pierwszy z pokazów filmowych rozpocznie się punktualnie o godzinie 7 rano. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć filmy, w których zagrał Zbyszek Cybulski oraz te, w których scenerią był dworzec Wrocław Główny. Wśród nich klasyki polskiej kinematografii: Popiół i Diament (1958), Do wiedzenia, do jutra (1960), Pociąg (1959) czy Rękopis znaleziony w Saragossie (1964). Nie będzie to jedyna atrakcja. Dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z "dziesiątą muzą" zorganizowano warsztaty. Dla najmłodszych przewidziano zajęcia z animacji poklatkowej, z której powstanie pod bacznym okiem animatorów, film z dworcem Głównym w tle. Dla nieco starszych warsztaty poprowadzą profesjonalni operatorzy kamer. 

 
Nie lada gratką dla tych, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę z historii i architektury wrocławskiego dworca będzie przygotowana specjalnie na tą okazję gra miejska, w którą zagramy w przestrzeni wrocławskiego dworca pomiędzy godziną 13 a 17. W niedzielę warto też odwiedzić Salę Sesyjną dworca Wrocław Główny. O godzinie 17. będzie w niej można posłuchać wykładu o magii wrocławskich neonów, który poprowadzi dr inż. Bogusław Molecki z Politechniki Wrocławskiej. Tuż po wykładzie na jednej z kładek nad holem kasowym, rozbłyśnie feerią barw, sprowadzony specjalnie na tą okazję, przestrzenny neon kolejowy. Punkt o godzinie 20. w Sali Sesyjnej rozpocznie się koncert zespołu Lebowsky, tworzącego muzykę z pogranicza progresywnego rocka i muzyki filmowej. 
 
Wydarzeniom na dworcu będzie towarzyszyła wystawa zdjęć z dwóch Photo Day`ów zorganizowanych przez portal MMWroclaw.pl i PKP S.A. . Stanowi ona swoisty wehikuł czasu, który za pomocą kadrów z fotograficznego zamknięcia dworca w kwietniu 2010 roku i zwiedzania dworca w grudniu 2012 pokaże nam jak bardzo zmienił się dworzec Główny dzięki przeprowadzonej w latach 2010-2012 inwestycji. Z kolei na specjalnie ustawionych tego dnia w holu kasowym ekranach dotykowych prześledzimy ponad 150-letnią historię obiektu. Ci, którzy odwiedzą wrocławski pomiędzy godziną 11 a 19 tylko na chwilę, będą mogli wziąć udział w licznych quizach i konkursach z nagrodami. 
 
Niedzielne wydarzenie poprzedzą liczne konkursy na oficjalnym profilu dworca na facebooku. W tym konkurs na film o dworcu Wrocław Główny oraz liczne quizy. Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali w holu dworca. 
 
WAŻNE: Wszystkie wydarzenia w ramach Stacji Kino są bezpłatne. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w czasie projekcji filmowych i koncertu uczestnicy muszą dokonać rezerwacji miejsc na stronie www.stacjakino.pl . Możliwość rezerwacji będzie dostępna od środy. 
Repertuar projekcji filmowych:
 
07:00     Komedia małżeńska, 1994r.
08:50     Stawka większa niż życie: Poszukiwany Gruppenfuhrer Wolf, odc XIII, 1968r.
10:00     Mniejsze Niebo, 1980r.
11:50     Popiół i Diament, 1958r.
14:00     Siedem czerwonych róż, czyli Benek kwiaciarz o sobie i o innych, 1972r.
15:30     Do widzenia, do jutra, 1960r.
17:10     Morderca zostawia ślad, 1967r. 
18:50     Pociąg, 1959r.
20:45     Giuseppe w Warszawie, 1964r.
22:30     Rękopis znaleziony w Saragossie, 1964r. 
 
O inwestycji
 
Wrocławski Dworzec Główny wybudowany w drugiej połowie XIX wieku i rozbudowany na przełomie XIX i XX jest perełką europejskiej architektury dworcowej. To unikatowy kompleks, który w ramach przeprowadzonego w latach 2010-2012 zadania pn. „Odtworzenie zabytkowego historycznego kompleksu dworca Wrocław Główny z przebudową kolejowej infrastruktury technicznej" stał się połączeniem historii z nowoczesnością.
 
Podziemny parking na ponad dwieście samochodów i nowa aranżacja placu dworcowego w formie zielonych wysp z deptakami, małą architekturą i fontannami, a także gruntowna modernizacja budynku głównego z holem kasowym i halami peronowymi oraz powstanie Pawilonu Południowego, to tylko niektóre założenia tego niezwykle istotnego z punktu widzenia społecznego i infrastrukturalnego przedsięwzięcia. 
 
Dworzec po modernizacji stał się miejscem przyjaznym dla podróżnych i bezpiecznym. Schody ruchome, nowoczesne windy i taśmy bagażowe, to tylko niektóre z rozwiązań, które ułatwiają na codzień korzystanie z dworca podróżnym. Na miarę XXI wieku jest system monitoringu oraz system dynamicznej i głosowej informacji podróżnych.
 
Dworzec Wrocław Główny to największa z przeprowadzonych w ostatnich latach inwestycji mających na celu przebudowę historycznego kompleksu dworcowego. Pochłonęła ona 361 milionów złotych. Połowa środków na realizację tego projektu pochodziła z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.
 
STACJA KINO: Film i muzyka opanują dworzec Główny!
    


Przyjaciele Dworca