W piątek 30 września o godzinie 19.00 w odremontowanej poczekalni dworca kolejowego Opole Główne, w ramach dworcowej Galerii OPEN oraz cyklu filmów rekomendowanych przez Piotra Dumałę, odbędzie sie wyjątkowa projekcja filmu Pociąg w reż. Jerzego Kawalerowicza (Polska 1969, 102 min). Upalne lato. Pociąg pospieszny odchodzi z warszawskiego dworca. Z powodu braku wolnych miejsc Jerzy i Marta podróżują razem, stopniowo nawiązuje się przyjazny kontakt.
Wstęp wolny. A tuż przed projekcją filmu na widzów czekają niespodzianki.
Ci, którzy „zaopatrzą się” w minimum wiedzy filmowej oraz – dworcowej, maja szansę wygrać ciekawe nagrody.
Opolskie Lamy 2011
W ramach Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy można zobaczyć perełki kina światowego i polskiego. Gościem specjalnym festiwalu będzie Zbigniew Zamachowski, który odbierze Honorową Lamę.
Zwieńczeniem imprezy będzie konkurs festiwalowy, w którym zmierzą się twórcy z wszystkich zakątków Polski oraz z zagranicy. W sumie do konkursu zgłoszono około 200 filmów.
- Po wielu nocach oglądania i burzliwych dyskusjach wybraliśmy te, które naszym zdaniem są najlepsze - powiedział Rafał Mościcki, ze Stowarzyszenia Opolskie Lamy, które organizuje festiwal.
Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach: etiud filmowych oraz filmów amatorskich. W każdej z nich zobaczymy po 13 filmów. Do udziału w konkursie zakwalifikowały się również filmy dwóch opolskich artystów: „Paradoks przeznaczenia" w reżyserii Łukasza Baczyńskiego oraz „List" Jakuba Gryzowskiego.
Galeria OPEN
To już druga odsłona kolejowej Galerii OPEN w Opolu. 25 czerwca Opole Główne gościło Teatr im. Kochanowskiego ze spektaklem „Naprawdę nie dzieje się nic, czyli piosenki z Opola. Przez ponad dwie godziny podróżnych, turys­tów i mieszkańców baw­iły szlagiery min­ionych czter­dzi­estu Fes­ti­wali Opol­s­kich, opraw­ione spry­t­nie dobranymi dialogami aktorów.
W oczekiwaniu na Wrocław NOWY Główny- polecamy piątkowy wieczór spędzić na dworcu w Opolu. Pociągi z Wrocławia do Opola odjeżdżają co 10-15 minut, a podróż trwa tylko godzinę.
    


Przyjaciele Dworca