Latający Spodek, Srebrny Człowiek i Kosmici to tylko niektóre z arcydzieł szkła artystycznego, które od 15 października do końca miesiąca będzie można podziwiać w Sali Sesyjnej dworca Wrocław Główny na wystawie U.F.O Unikat-Forma-Obiekt w ramach Europejskiego Festiwalu Szkła Play with Glass.

Już po raz drugi główna wystawa Play with Glass - European Glass Festival gości na wrocławskim dworcu. Jest one efektem współpracy Fundacji Fly with Art, Galerii BB oraz Polskich Kolei Państwowych S.A. W ubiegłym roku główną wystawę festiwalu, Fun, Joke, Surprise, odwiedziło w ciągu trzech tygodni jej trwania blisko 10.000 osób!  

– To pokazuje, że wrocławski Dworzec Główny sprawdza się świetnie jako przestrzeń, w której można prowadzić różnego rodzaju działania kulturalne. Chcemy, aby był on nie  tylko zwyczajnym dworcem, jakich mnóstwo w Polsce, ale także miejscem spotkań z kulturą i sztuką na wysokim poziomie, a do takiej z pewnością zalicza się wystawa UFO w ramach Europejskiego Festiwalu szkła „Play with Glass”– podkreślaJustyna Sołtyk, Dyrektor Departamentu Marketingu PKP S.A.

 
Na wystawie UFO zostanie zaprezentowanych  ponad 30 prac artystów z Rosji, Turcji, Finlandii, Austrii, Szwecji, Holandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Czechach, na Łotwie, Węgrzech. Są wśród nich czterej polscy artyści: Agnieszka Leśniak-Banasiak, Magdalena Pejga, Beata Stankiewicz – Szczerbik, Maciej Zaborski. Wśród prac zgromadzonych na wystawie znajdą się szklane arcydzieła gwiazd światowego szkła artystycznego: Petera Laytona, Jiriego Suhajka i Milana Vobruby.
 
- Każdy z zaproszonych artystów ma liczne sukcesy na swoim koncie. Prace wielu  z nich znajdują się w najważniejszych kolekcjach sztuki współczesnej na całym świecie – podkreśla Anita Bialic, kurator i współorganizator, wspólnie z profesorem Kazimierzem Pawlakiem, wystawy UFO.
 Ekspozycja UFO to wielka okazja spotkania ze sztuką nie tylko dla  jej znawców, ale także dla osób, które nie miały z nią dotąd kontaktu. Na takiej publiczności szczególnie zależy organizatorom festiwalu.       
 
- Ubiegłoroczna wystawa na wrocławskim dworcu zgromadziła tłumy. Wiele osób nigdy wcześniej nie odwiedziło żadnej galerii, muzeum czy wystawy sztuki. Może po tym pierwszym spotkaniu z zaprezentowanym przez nas unikatowym szkłem nie przejdą już obojętnie obok galerii czy muzeum. I znowu odwiedzą wrocławski dworzec, żeby uczestniczyć w kolejnym naszym projekcie, UFO podkreśla Kazimierz Pawlak, profesor wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.
 
 Na wystawie zobaczymy m.in. Srebrnego Człowieka Jiriego Suhajka,  monumentalną, bo aż trzymetrową postać, wykonaną ze szklanych baniek, a także szklane Kanu, o długości ponad metr, polskiej artystki Magdaleny Pejgi. Z pewnością uwagę oglądających przyciągnie olbrzymia instalacja Eda Van Dijka o nazwie Impact: zielonkawe szklane koło o średnicy 100 cm, oparte na „drewnianym stelażu” o długości 250 cm oraz długi na 150 cm „naszyjnik” z planet o frapującym tytule  Atomowy Nightclub (Vesa Varella).
 
Wystawę główną  European Glass Festival w Sali Sesyjnej dworca Wrocław Główny można oglądać codziennie od 16 do końca października od godziny 12 do 19. Wstęp wolny.
Organizatorami wystawy UFO są Fundacja Fly with Art i Galeria BB, a partnerem Polskie Koleje Państwowe S.A. Projekt Play with Glass – European Glass Festiwal we Wrocławiu znalazł się w aplikacji Wrocławia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. 

U.F.O. pojawi się na dworcu Wrocław Główny
U.F.O. pojawi się na dworcu Wrocław Główny
U.F.O. pojawi się na dworcu Wrocław Główny
U.F.O. pojawi się na dworcu Wrocław Główny
U.F.O. pojawi się na dworcu Wrocław Główny
U.F.O. pojawi się na dworcu Wrocław Główny
U.F.O. pojawi się na dworcu Wrocław Główny
    


Przyjaciele Dworca