Targi książki na dworcu? Tylko we Wrocławiu! Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, jako jedyne targi książki w kraju, odbędą się w tym roku w zabytkowych wnętrzach odrestaurowanego niedawno budynku Dworca Wrocław Główny.

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek to jedne z największych i najstarszych targów książki w kraju. W tym roku odbędą się już po raz 22 i potrwają od 5 do 8 grudnia. Organizatorzy szykują szereg niespodzianek, a pierwszą z nich jest zmiana miejsca targów. Po rewitalizacji Dworzec Wrocław Główny jest miejscem otwartym na różne inicjatywy kulturalne, które służą nie tylko mieszkańcom Wrocławia, ale i korzystającym z budynku podróżnym, dlatego też Polskie Koleje Państwowe SA., właściciel obiektu, stały się współorganizatorem tegorocznej edycji Wrocławskich Promocji Dobrych Książek i wraz z Miejską Biblioteką Publiczną –  głównym organizatorem targów – będą ich gospodarzem!
 
W tym roku wszystkie stoiska wydawców zostaną usytuowane w budynku Dworca Głównego. Na ten cel organizatorzy przeznaczą całą galerię na piętrze. Książki będą wyeksponowane w zabytkowych pomieszczeniach, które po remoncie nie były jeszcze  udostępnione zwiedzającym. Dodatkowo targi zajmą także Salę Sesyjną wyróżniającą się pięknym, zabytkowym stropem. Organizatorzy zapowiadają także, że Wrocławskie Promocje Dobrych Książek będą  widoczne również w innych częściach Dworca Głównego.
 
Obecność książki na Dworcu jest dla nas oczywista. Podróż sprzyja czytaniu, a podróżni to jedna z większych grup czytelników. Dlatego bardzo się cieszymy, że możemy współorganizować jedne największych targów książek w Polsce. Podczas grudniowych Wrocławskich Promocji Dobrych Książek będziemy mieć do czynienia z najlepszą literaturą. Jestem przekonana, że w tak niezwykłej przestrzeni przyciągnie ona jeszcze większą ilość uczestników – mówi Justyna Sołtyk, dyrektor Departamentu Marketingu PKP S.A.
 
Zresztą warto pamiętać, że  Polskie Kolej Państwowe S.A. od jakiegoś czasu starają się na co dzień  promować czytelnictwo. Niedawno dołączyły do akcji „Książka w podróży” i  dzięki temu między innymi na dworcu Wrocław Główny zlokalizowano dwie skrzynki bookcrossingowe (przy wejściu głównym oraz w Nowym Biurze Dworca), z których można zabrać książkę na podróż, a po przeczytaniu zostawić ją dla kolejnej osoby. Dla organizatorów Wrocławskich Promocji Dobrych Książek ważne jest także to, że na Dworcu targi odbędą się w większej przestrzeni, co pozwoli zapewnić komfortowe warunki zarówno wydawcom, jak i czytelnikom.  
 
W ostatnich latach obserwujemy ciągły wzrost zainteresowania targami. W ciągu tych 4 dni zaglądają do nas tysiące osób. W Muzeum Architektury bywało nam za ciasno. Ważne jest, że do budynku Dworca Głównego możemy zaprosić nie tylko wrocławian, ale i gości – podróżnych.  Dziennie wrocławski dworzec gości około 23 tysięcy osób, a w weekendy ta liczba zwiększa się do 30-40 tysięcy.  Poza tym zależy nam na wprowadzeniu najlepszej literatury w przestrzeń publiczną, związaną z codziennym życiem –  dodaje Anna Morawiecka, dyrektor Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.
 
Podczas Wrocławskich Promocji Dobrych Książek zaprezentują się kilkadziesiąt najlepszych wydawców z całej Polski. Tradycyjnie zostanie przyznana również nagroda „Pióro Fredry”, którą zostanie uhonorowany wydawca „Najlepszej Książki Roku”. Będą też nowości, ale nie tylko książkowe! Organizatorzy zaproszą nas także do świata nowych mediów - po raz pierwszy na wrocławskich targach  pojawią się również stoiska z audiobookami i e-czytnikami. Ważne jest także to, że na Dworcu Głównym odbędą się również spotkania z autorami, jak i większość wydarzeń towarzyszących targom, które znajdą się w programie Wrocławskich Promocji Dobrych Książek. 
Wrocławskie Promocje Dobrych Książek na Dworcu Głównym!
    


Przyjaciele Dworca