- Czy słyszysz jak tam-tamy biją na trwogę?

Obudziło mnie właściwie zdziwienia. Dłuższą chwilę nie miałem pojęcia czy już się obudziłem czy jednak śpię dalej. Przecież pytanie o to czy słyszę tam-tamy nie mogło paść na jawie.

Jeszcze nieprzytomny zacząłem się rozglądać. Coś rzeczywiście waliło głośno, ale po chwili jednak dotarło do mnie, że to krople deszczu biją o nowy dach dworca. Siedzący na gzymsie obok Przetykacz śmiał się z dowcipu, który zrobił.

- Czemu mówisz akurat o bębnach? – warknąłem.

- Nie wiedziałem, że mamy bezpośrednie połączenie kolejowe z Afryką?

- Jaką Afryką?

- No, Czarnym Lądem inaczej mówiąc, choć dziś już, w czasach politycznej poprawności, nie wypada chyba tak mówić.

Ciągle nie mogłem się otrząsnąć. O czym on mówił?

- Śmiem twierdzić, ze mamy połączenie bezpośrednie – zaczął tłumaczyć – ponieważ na korytarzu naszego dworca znaleziono dzidę.

- Co znaleziono?

- Dzidę – powtórzył. – Stąd moja uwaga o tam-tamach. Nie powziąłem myśli o połączeniu kolejowym
z Ameryką Południową ponieważ dość poważną przeszkodą jest w tym wypadku ocean. A skoro Afryka, do której od biedy dałoby się pociągnąć tory, to i przypuszczenie, że zaraz zaczną się wojny plemienne.

Westchnąłem. Mój asystent głupio myślał. Skoro pasażerowie zostawiają u nas dzidy w poczekalniach to wcale nie znaczy, ze szykuje się wojna. Wrocław od stu pięćdziesięciu lat przyzwyczaił mnie, że tu znajduje się ciągle najróżniejsze rzeczy, od olbrzymich armat francuskich z pierwszej wojny światowej po amerykańskie, polowe zestawy do robienia zdjęć rentgenowskich z drugiej wojny. Właśnie ostatnio odkryto taki w ZOO, więc dlaczego raptem na dworcu nie mieliby znaleźć dzidy? Bogata historia miasta przyzwyczajała mieszkańców do najdziwniejszych odkryć.

- Słuchaj – powiedziałem do mojego asystenta. – Po prostu musimy na nowo zorganizować przechowalnię rzeczy znalezionych. 

- Okej, okej – mruknął. – A radziecki czołg też tam umieścić?

- Bogowie, jaki czołg?

Uśmiechnął się.

- No dobra, żartowałem. Z czołgiem znaczy. Bo dzidę i resztę plemiennego wyposażenia zaraz tam umieszczę.