herbicydy

Co to są herbicydy?

Uprawiając rośliny, chcemy uzyskiwać jak najlepsze efekty, a przeszkadzać w tym może pojawienie się chwastów, które zabierają roślinom wodę i składniki odżywcze, niezbędne do ich prawidłowego wzrostu. Pomóc z tym problemem mogą herbicydy. To chemiczne środki ochrony roślin, które stosuje się do zwalczania chwastów w uprawach rolnych i ogrodniczych. Herbicydy są rodzajem pestycydów i służą do selektywnego lub nieselektywnego zwalczania różnych chwastów. Chwasty mogą obniżać jakość upraw, przyciągać szkodniki oraz powodować choroby roślin, dlatego wyeliminowanie ich z upraw jest bardzo ważne. 

Czym są herbicydy? 

Herbicydy to inaczej środki chwastobójcze lub środki ochrony roślin. Ich działanie dobrze wyjaśnia ich nazwa, która pochodzi od łacińskich słów: herba, czyli roślina oraz caedere co oznacza zabijać. Do herbicydów zaliczyć możemy odpowiednio skomponowane substancje chemiczne oraz kultury organizmów, które spowalniają wzrost chwastów, a nawet powodują ich całkowite wyniszczenie. W grupie herbicydów chemicznych możemy obecnie wyróżnić około 70 różnych rodzin preparatów. 

Stosowanie herbicydów

Herbicydy powinno się stosować rozsądnie, biorąc pod uwagę rodzaj upraw i grupę niepożądanych roślin. Skuteczność zabiegów zwiększa stosowanie naprzemiennie środków o podobnym sposobie działania, ale o innej substancji aktywnej. Stosowanie herbicydów może być dobrym uzupełnieniem zabiegów pielęgnacyjnych upraw z użyciem narzędzi. Nowoczesna technologia pozwala na używanie środków chwastobójczych, które niszczą samosiewy, a nie szkodzą uprawom żyta, rzepaku czy pszenicy, dzięki temu można stosować je bezpiecznie, nie martwiąc się o zniszczenie roślin. 

Rodzaje herbicydów

Herbicydy są bardzo różnorodną grupą preparatów. Możemy podzielić na kilka różnych grup, ze względu na ich działanie, okres stosowania lub sposób wchłaniania. 

Herbicydy mogą działać:

  • układowo – wtedy są wchłaniane przez liście lub korzenie chwastów i tam hamują procesy fizjologiczne

  • lub kontaktowo – niszcząc fragmenty roślin, z którymi bezpośrednio się zetkną

Ze względu na sposób wchłaniania, możemy podzielić herbicydy na:

  • dolistne – wchłaniane przez liście, powinny być rozpylane, kiedy gatunek, który ma je przyswoić, jest na tyle rozwinięty, aby to było możliwe

  • doglebowe – stosuje się je na glebę, jeszcze przed siewem, pozwala to wyeliminować powstawanie chwastów jeszcze zanim zaczną kiełkować

  • dolistno-doglebowe

Ze względu na okres stosowania herbicydów, można je podzielić na:

  • przedsiewne

  • przedwschodowe

  • powschodowe

Herbicydy przedsiewne stosuje się jeszcze przed rozpoczęciem siewu lub posadzeniem roślin uprawnych. Jest to działanie profilaktyczne, które zapewni ochronę przed powstawaniem chwastów. Z kolei herbicydy przedwschodowe i powschodowe stosuje się już po posadzeniu roślin. Pierwszych można użyć przed a drugich po wyrośnięciu uprawianej rośliny.