niedz.. lip 21st, 2024
Czym jest rekuperacja

Czym jest rekuperacja? Zadbaj o odpowiednią wentylację swojego domu

Rozpoczynając budowę domu, duża część osób nadal decyduje się na wdrożenie niskiej jakości instalacji energooszczędnych, które przyczyniają się m.in. do panującego w pomieszczeniach zaduchu. Chcąc zadbać o utrzymanie ciepła we wnętrzu domu, nie obciążając przy tym swojego portfela, dobrym pomysłem będzie zakup jakościowej wentylacji energooszczędnej, jaką jest rekuperacja.

Dlatego warto zdecydować się na zakup rekuperatorów? Najważniejsze zalety instalacji

Zastanawiasz się, na czym polega usługa rekuperacji? Głównym założeniem energooszczędnej wentylacji pomieszczeńjest odzyskiwanie energii cieplnej z systemu wentylacji w celu jej ponownego wykorzystania. Rozwiązanie to posiada całą masę zalet, które pomogą Ci skutecznie i oszczędnie ogrzać mieszkanie.

Instalacja ta pozwala bowiem na zaoszczędzenie nawet do 95% ciepła, które ulatnia się podczas użytkowania systemu wentylacji grawitacyjnej. Warto dodać, że odpowiednio zaprojektowana i zamontowana instalacja pozwala na odzysk ciepła uciekającego przez komin – straty te sięgają często nawet 40-60%.

Nowoczesne systemy rekuperacji mogą zostać połączone z gruntowym wymiennikiem ciepła, co jeszcze bardziej podniesie efektywność działania instalacji. Wymiennik wykorzystuje bowiem temperaturę gruntu do zmiany temperatury powietrza, obniżając ją latem oraz podnosząc porą zimową.

Rekuperacja czy klimatyzacja – co wybrać?

Na wstępie warto zaznaczyć, że klimatyzacje nie wpływają na przepływ samego powietrza, a co za tym idzie – podczas pracy klimatyzatora nie następuje wymiana powietrza zużytego na świeże. Instalacja ta doskonale sprawdza w trakcie uciążliwych zmian temperatur, ochładzając pomieszczenie np. podczas intensywnych upałów. Chcąc zainwestować jednak w zaawansowany sprzęt, który pozwala zarówno na wymianę powietrza, jak i odzysk ciepła, dobrym rozwiązaniem będzie wybór rekuperatora.

Proces działania rekuperatora składa się bowiem z dwóch etapów. Pierwszy z nich odpowiada za odprowadzanie zużytego powietrza, które nasycone jest dwutlenkiem węgla. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie do pomieszczenia świeżego powietrza o odpowiedniej temperaturze. Należy zaznaczyć, że przed przekazaniem powietrza z zewnątrz jest ono oczyszczane przez specjalny filtr oraz ochładzane lub nagrzewane w specjalnym wymienniku ciepła.

Zastanawiasz się na instalacją systemu wentylacyjnego? Wrocław stawia na InstalTechnik

Eksperci z InstalTechnik to fachowcy posiadający bardzo bogate doświadczenie w realizacji projektów opartych o nowoczesne, energooszczędne systemy, takie jak pompy ciepła, rekuperatory czy instalacje podłogowe. Firma świadczy swoje usługi zarówno na terenie samego Wrocławia, jak i w jego okolicach, np. w Oleśnicy. Odwiedź stronę internetową InstalTechnik, aby poznać więcej informacji na temat nowoczesnych systemów grzewczych i wentylacyjnych