Na co zwracać uwagę wykonując instalację elektryczną w domu

Na co zwracać uwagę wykonując instalację elektryczną w domu?

Instalacja elektryczna pozwala na oświetlenie całego domu i zasilanie prądem wszelkich urządzeń, które do prawidłowego działania potrzebują elektryczności. Jej poprawne wykonanie jest niezwykle ważne, bo gwarantuje nie tylko stabilną pracą, ale również pełne bezpieczeństwo.

Tanio czy dobrze? Dlaczego nie warto oszczędzać na elektryce?

Zanim wybierzemy elektryka do wykonania instalacji w swoim domu, warto zastanowić się, czy oszczędzanie na tym etapie budowy ma sens. Z jednej strony kupując tanie podzespoły, można oszczędzić nawet 30%, z drugiej warto pamiętać, że wszelkie późniejsze naprawy będą wiązać się z koniecznością kucia ścian, co może okazać się bardzo drogie. Warto więc wybrać dobrego fachowca, który nie tylko zamontuje cały osprzęt, ale również doradzi nam co kupić, by instalacja działała dobrze przez wiele lat. Zdecydowanie najlepszym wyborem może być elektryk z firmy Klaumar. Firma ta posiada bardzo duże doświadczenie, zatrudnia wyłącznie wykwalifikowanych specjalistów z odpowiednimi uprawnieniami, a podczas pracy skupia się na tym, by zadowolić każdego klienta.

montaż instalacji

Montaż instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym.

Musimy pamiętać, że instalacja elektryczna nie pełni w domu funkcji ozdobnej. To nie jest zasłona, którą można zdjąć i zawiesić od nowa. Wszystkie podzespoły mają gwarantować nam dostęp do prądu, ale powinny też być maksymalnie bezpieczne. Niewłaściwe wykonanie instalacji elektrycznej lub zastosowanie słabej jakości materiałów może skończyć się porażeniem prądem, lub zwarciem, które doprowadzić może nawet do pożaru naszego domu. Warto o tym pamiętać, gdy przychodzą nam do głowy oszczędności w tym zakresie.

Co jest potrzebne do założenia instalacji elektrycznej w domu i jak wygląda sam montaż?

Aby instalacja zaczęła działać zgodnie z oczekiwaniami, potrzebować będziemy nie tylko wykwalifikowanego specjalisty, ale również sporą ilość materiału. W trakcie zakładania elektryki potrzebna będzie:

  • rozdzielnia,
  • bezpieczniki,
  • okablowanie
  • puszki montażowe,
  • gniazdka i włączniki,
  • złączki.

Oczywiście sam zakup materiałów to nie wszystko, bo sprawność instalacji w dużej mierze zależeć będzie od prawidłowego montażu. To właśnie elektryk jest odpowiedzialny za położenie kabli na ścianie i wykonanie odpowiednich połączeń, które na samym końcu dadzą nam możliwość korzystania z instalacji elektrycznej w naszym domu.

Ważne, by w trakcie montażu postawić na jakość, bo jest ona kluczem do naszego bezpieczeństwa i bezawaryjnego działania przez lata. Dobrze wykonana instalacja elektryczna może sprawnie działać nawet przez kilkadziesiąt lat, nie warto więc na niej oszczędzać.

Kabel w peszlu czy YDYp?

Jeszcze kilkanaście lat temu jedynym sposobem montażu okablowania w domu było wykonywanie w ścianach niewielkich bruzd, do których wkładało się plastikowe rurki (peszle), a następnie przepychało kable zasilające. Obecnie rozwiązanie to stosuje się coraz rzadziej. Dlaczego? Ano dlatego, że coraz większą popularnością cieszą się płaskie kable do montażu podtynkowego (tzw. YDYp). Ich montaż jest zdecydowanie łatwiejszy. Wystarczy przymocować je do ściany za pomocą plastikowych lub metalowych mocowań, a całość zostanie przykryta cienką warstwą tynku i stanie się kompletnie niewidoczna dla inwestora.

instalacja elektryczna

Montaż gniazdek elektrycznych (tzw. biały montaż).

Niestety takie rozwiązanie ma jedną wadę, o której mało który elektryk mówi. Stosunkowo płytko posadowiony kabel w trakcie pracy rozgrzewa się, a po pewnym czasie objawia się to miejscowym przebarwieniem ściany. Są więc na niej widoczne delikatne paski w miejscach, gdzie biegnie kabel elektryczny. Całość nie wygląda zbyt ładnie, a jedynym sposobem, by uniknąć tego zjawiska, jest nałożenie grubej warstwy tynku (mało opłacalne) lub montaż okablowania w bruzdach. Ta ostatnia opcja wydaje się zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcemy mieć w naszym domu gładkie, jednolite ściany i nie martwić się o przebarwienia.

Montaż podtynkowy kablami YDYp ma jeszcze jedną wadę. Kable te są umieszczone tak płytko, że bardzo łatwo je przewiercić. Co prawda rurka peszla nie jest żadnym zabezpieczeniem dla wiertła, ale daje nam szansę na „wyczucie” pustki w ścianie i wyłączenie urządzenia, zanim wyrządzi większe szkody i przerwie warstwę izolacji.

Jeśli chcesz, by instalacja elektryczna w Twoim domu działała zgodnie z oczekiwaniami, była bezpieczna i trwała, wybierz ekspertów z firmy Klaumar, którzy zadbają, by wykonać ją zgodnie z najlepszymi standardami. To nie tylko gwarancja solidności, ale także konkurencyjne ceny i krótkie terminy. Wszystko to sprawia, że cieszą się oni ogromną popularnością.

Pogotowie Elektryczne Wrocław 24h
ul. Zachodnia 10
53-644 Wrocław

TEL: 883 923 708

WWW: https://elektryk-wroclaw.pl/kontakt/