znak drogowy

Słupki do znaków drogowych – jak je dobrać?

Do mocowania znaków drogowych wykorzystuje się słupki. Jak dobrać je odpowiednio, by były one trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne?

Prawidłowe mocowanie znaków drogowych za pomocą słupków ma duże znaczenie, ponieważ są one wystawione na szereg niekorzystnych czynników. W ich odpowiednim dobrze doradza firma Wimed – producent znaków drogowych i słupków: https://wimed.pl/products/slupki-do-znakow-drogowych/.

Jak montuje się znaki drogowe?

Znaki drogowe ustawiane przy drogach publicznych i przestrzeniach prywatnych muszą być odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniem, między innymi zniszczeniem mechanicznym oraz czynnikami pogodowymi.

Duże znaczenie przy montażu znaków mają wtedy słupki, które wykorzystuje się do osadzenia znaku na odpowiedniej wysokości.

Słupki do znaków drogowych produkuje się z rur stalowych mających okrągły przekrój. Część dolna słupka jest odpowiednio wykończona, aby pozwalać na umieszczenie jej w podłożu, natomiast górna służy do zamontowania znaku z wykorzystaniem dedykowanych do tego celu obejm – wyjaśnia pracownik firmy https://wimed.pl.

Dolna część znaku kotwiona jest najczęściej w betonie, co powoduje, że wyróżnia się on odpowiednią stabilnością oraz wytrzymałością.

Czym powinny cechować się odpowiednie słupki do znaków drogowych?

Dobór odpowiednich słupków przeznaczonych do montażu znaków drogowych powinien odbywać się na podstawie kilku istotnych czynników. Przede wszystkim słupki muszą spełniać odpowiednie normy, a także muszą być one wykończone tak, aby zapewniać właściwą trwałość.

Słupki do znaków drogowych muszą spełniać normy pod kątem cech biernego bezpieczeństwa w przypadku uderzenia przez pojazd – klasa to 100-NE-C-R-SE-MD wg PN-EN 12767. Dzięki temu mogą one zapewnić odpowiedni poziom ochrony w razie zdarzeń drogowych dla ich uczestników.

Również słupki powinny spełniać wymogi pod kątem wytrzymałościowym. Zastosowanie ma tutaj norma PN-EN 12899-1. Spełnienie jej wymogów oznacza, że słupki są odpowiednio chronione przed zniszczeniem.

Duże znaczenie ma też sposób wykończenia słupków. Powinny być one wykończone technikami antykorozyjnymi, dzięki czemu są one zabezpieczone przed szybkim pojawieniem się ognisk rdzy oraz zniszczeniem, co również może wywoływać zagrożenie. W tym celu najczęściej wykorzystuje się powłoki cynkowe, które mogą również nadać słupkom estetyczny wygląd.

Więcej informacji dotyczących wymogów, jakie powinny spełniać słupki do znaków drogowych, można znaleźć na stronie: https://wimed.pl/products/slupki-do-znakow-drogowych/.

Gdzie zamówić słupki do znaków drogowych?

Obecnie sprzedażą słupków do znaków drogowych zajmuje się wiele firm zaopatrujących klientów w znaki.

Najlepiej zdecydować się na ich zakup od sprawdzonego producenta, na przykład firmy Wimed, która zaopatruje w nie klientów na terenie całego kraju. Z dostępnymi wariantami słupków można zapoznać się na stronie firmy: https://wimed.pl/products/slupki-do-znakow-drogowych/.

Prawidłowy montaż znaków drogowych ma zatem bardzo duże znaczenie, ponieważ dzięki temu mogą one nie tylko wyróżniać się odpowiednią widocznością, ale również trwałością i wytrzymałością, a także nie sprawiają zagrożenia dla otoczenia.