niedz.. lip 21st, 2024
tarcze do metalu

Jak ciąć i szlifować skutecznie metal?

Szlifowanie czy cięcie metalu znacznie się różni od obrabiania i cięcia drewna. O tym jak nasza szlifierka lub pilarka poradzi sobie z twardym metalowym tworzywem ostatecznie decyduje użyta do tego celu tarcza do metalu. Jej wielkość musi być dostosowana do twardości i grubości materiału, który planujemy przeciąć lub oszlifować.

Tarcze do metalu

Tarcze do metalu służą do szlifowania, ostrzenia i przecinania wielu materiałów z metalu. Wśród nich można wymienić stal, stal nierdzewną, wyroby żeliwne czy aluminiowe.

Są to surowce różnej grubości i wielkości, a ich precyzyjne przecięcie nie należy do rzeczy łatwych. Na szczęście nasz rynek oferuje nam coraz to lepsze narzędzia i tarcze do cięcia tworzyw, które ostatecznie pomagają nam uzyskać zamierzony efekt.

Jaka średnica tarczy?

Musimy pamiętać o tym, że w zależności od tego jaki chcemy przeciąć metal do naszej pilarki musimy dokupić odpowiednią tarczę. Zanim dokonamy zakupu tarczy warto się zastanowić nad jej wyborem. W pierwszej kolejności musimy pomyśleć o wielkości średnicy tarczy. Do cięcia lżejszego metalu wystarczy nam niewielka tarcza o średnicy do 115 mm. Możemy ją śmiało zamontować w małych piłach, zwanych miniszlifierkami. Sprzęt ten okazuje się przydatny podczas wykonywania drobnych prac domowych. Za pomocą tarczy o małej średnicy możemy przecinać między innymi niewielkie tworzywa z aluminium.

Tarcze dużej prędkości

Nieco większe tarcze o średnicy 125 – 150 mm nadają się do zamontowania w szlifierkach o większej mocy silnika sięgającej do 1200W. Możemy nią ciąć pod różnymi kątami i z dużo większą prędkością. Nadaje się do wykonywania prac w domu oraz na halach produkcyjnych.
Jeśli natomiast zamierzamy przecinać metale o średniej twardości i wytrzymałości musimy zakupić tarczę o średnicy 210 – 230 mm. Tarcza ta sprawdzi się podczas wykonywania prac o dość dużym obciążeniu, w szlifierce której moc przekracza 2000 W.

Tarcze do maszyn stacjonarnych

Na półkach sklepowych możemy też spotkać tarczę do metalu o średnicy 350 – 400 mm. Jest to jedna z największych tarcz przeznaczona do użytkowania w maszynach stacjonarnych używanych w zakładach produkcyjnych. Dzięki sporym rozmiarom i dużej wytrzymałości pozwala na taśmowe cięcie twardych materiałów metalowych. Tarcza ta doskonale sprawdza się do cięcia twardej stali.

Zastosowanie tarcz

Warto pamiętać o tym, że im większa średnica tarczy tym większe metale możemy ciąć lub szlifować. Wybór odpowiedniej tarczy ma również ogromny wpływ szybkość i komfort naszej pracy. Im lepszy sprzęt, tym praca staje się efektywniejsza. Tarcze do cięcia metalu z pewnością okażą się nam pomocne przy budowie lub remoncie domu. Znajdują też zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki. Wykorzystywane są powszechnie w budownictwie, narzędziowniach oraz przemyśle motoryzacyjnym, hutniczym.

Artykuł powstał przy współpracy z: KoenigStahl – hurtownia stali