bilet na pociąg przez internet

Jak kupić bilet na pociąg przez Internet?

Wakacje to okres odpoczynku i podróży. Jeździmy samochodami, latamy samolotami i wybieramy różne inne środki transportu. Często stawiamy na pociągi. Zakup biletu stał się dużo prostszy w dobie Internetu. Aby go dostać nie musimy wychodzić z domu! Oto jak kupić bilet na pociąg przez Internet.

Na różnych stronach internetowych znajdziemy rozkład jazdy, wyszukiwarki połączeń oraz ceny biletów. Jest to bardzo wygodne i proste, a sam zakup trwa dosłownie chwilę.

Jak kupić bilet na pociąg przez Internet?

Zaczynamy od wyboru połączenia. Możemy zrobić to przez sprawdzenie rozkładu jazdy lub przez wyszukiwarkę połączeń. Znajdziemy ją na takich portalach jak koleo, rozklad-pkp czy na głównej stronie PKP Intercity. Wpisujemy tam stację początkową (lub miasto) oraz stację końcową (lub miasto), wybieramy dokładny dzień i godzinę i wyszukujemy.

Używanie wyszukiwarki jest o tyle wygodniejsze, że uzyskamy wyniki z najbardziej dogodnymi połączeniami, unikamy przesiadek oraz mamy wybór z kilkunastu przejazdów.

Wybór pociągu przez internet

Jeśli chodzi o same pociągi, mamy również wybór, którym chcemy podróżować. Różnice polegają głównie na komforcie, czasie jazdy oraz oczywiście cenie. Najtańsze są linie TLK – Twoje Linie Kolejowe. To dość komfortowe pojazdy w niskiej cenie, jeżdżą często i zatrzymują się na wielu pośrednich stacjach. Jeśli jednak zależy nam na szybkim przejeździe, powinniśmy wybrać EIC (Express InterCity) lub EIC Premium, czyli Pendolino. Są to komfortowe pociągi, przemierzają trasy szybko, jednak są droższe od TLK.

Jeśli już wybraliśmy odpowiedni pociąg o odpowiedniej godzinie, klikamy na ten właśnie przejazd. Zostajemy przekierowani na stronę sprzedażową PKP. Tutaj sprawa wygląda następująco: wybieramy ilość biletów normalnych, czyli takich, którym nie przysługuje ulga, oraz wpisujemy po kolei ilości biletów z poszczególnymi ulgami, których jest naprawdę wiele. W niektórych przypadkach mamy również możliwość wyboru rodzaju wagonu (przedziałowy, bez przedziałów), jak i wyboru miejsc obok miejsca już zarezerwowanego.

Płatność za bilet

Teraz przechodzimy do płatności. Mamy na to ograniczoną ilość czasu. Wybieramy metodę, najpopularniejsza to przelewy24. Po wpisaniu danych podróżującego, zapłaceniu i zakończeniu formalności, dostajemy mail z biletem. Gotowe!

Kupno biletu jest obecnie bardzo proste. Warto pamiętać, że nabywając bilety wcześniej mamy duże zniżki, nawet do 30%! Dlatego szybko decyduj się na przejazd, bo wakacje są już na półmetku!