Park Szczytnicki znajduje się na wschodnim brzegu Starej Odry, na terenie dawnej wsi Szczytniki, włączonej do miasta w 1868 roku. Ma rozległą, krajobrazową kompozycję i liczne nasadzenia reprezentujące gatunki europejskie oraz rośliny z Azji i obu Ameryk.
Historia
W XVI wieku Szczytniki podzielono na Nowe i Stare Szczytniki, które w XVII stuleciu przekształciły się w podmiejskie osiedla rezydencjonalne. Już w połowie XVIII wieku las na terenie Starych Szczytnik był popularny wśród mieszkańców Wrocławia. W 1783 roku Friedrich Ludwig zu Hohenlohe-Ingelfingen wykupił ten obszar i założył tu park urządzony w stylu angielskim.
Park został zdewastowany przez żołnierzy napoleońskich podczas oblężenia miasta w grudniu 1806 roku. Stopniowo park odbudowano i powiększono. W 1833 roku w pobliżu odbyły się pierwsze we Wrocławiu wyścigi konne; wyścigi organizowano do 1907 roku na terenach sąsiadujących z obszarem Hali Stulecia.
Ogród Japoński — skąd się wziął i jak wygląda historia odbudowy?
Ogród Japoński założono w latach 1909–1912 w związku z Wystawą Stulecia z 1913 roku z inicjatywy hrabiego Fritza von Hochberga. Projekt sporządził japoński ogrodnik Mankichi Arai. Po wystawie większość wypożyczonych elementów decydujących o japońskim charakterze ogrodu zabrano.
W 1994 roku, przy współpracy ambasady Japonii, prof. Ikuya Nishikawy i ogrodników z Nagoi rozpoczęto prace przywracające historyczny charakter ogrodu. Ogród nazwano Hakkoen, co znaczy "Ogród białoczerwony". Rząd Japonii przekazał kilka granitowych latarń z XIX wieku. Powódź w 1997 roku zniszczyła ogród; teren otwarto po odbudowie w 1999 roku. W 2008 roku w parku posadzono także japońskie wiśnie.
Co warto zobaczyć?
Punkty warte uwagi w parku obejmują między innymi:
- Ogród Japoński Hakkoen
- drewniany kościół św. Jana Nepomucena
- willa zaprojektowana przez architekta Maxa Berga
- pomnik Diany
- pomnik Friedricha Schillera
- kolumna Fryderyka Wilhelma II
Drewniany kościół i kamienny krzyż — co o nich wiadomo?
Drewniany kościół pod wezwaniem Świętego Jana Nepomucena pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. Zbudowali go cieśle ze Starego Koźla; początkowo stał tam. W XVIII stuleciu przeniesiono go do Kędzierzyna, a następnie w 1913 roku przeniesiono go do Wrocławia pod kierownictwem architekta Theo Effenbergera.
Przy kościele znajduje się monolitowy kamienny krzyż przeniesiony w latach 70. XX wieku z Muchoboru Wielkiego. Przyczyna fundacji krzyża pozostaje nieznana. Hipoteza, że jest to krzyż pokutny, nie ma bezpośrednich dowodów. Paul Kutzer w publikacji z 1913 roku przytacza legendę łączącą krzyż z rzekomym spotkaniem w 1474 roku trzech władców; istnieje też ludowa opowieść wiążąca krzyż z epidemią. W parku rośnie około 350 gatunków drzew i krzewów.



Informacje praktyczne
- Adres: 51-618 Wrocław — wyznacz trasę w Google Maps
- Strona internetowa: wroclaw.pl
- Ocena w Mapach Google: 4,7 (31 131 opinii)