drukowanie z telefonu

Drukowanie z telefonu, czyli przegląd dostępnych technologii

Drukowanie bezpośrednio z poziomu telefonu to bardzo ciekawa i przydatna usługa, o której jeszcze jakiś czas temu można było jedynie pomarzyć. Na szczęście dziś jest ona w znacznym stopniu unowocześniona, co oczywiście przedkłada się na jej efektywność i płynność.

Drukowanie z telefonu za pomocą WIFI

Chcąc drukować pliki zapisane na urządzeniu mobilnym, trzeba korzystać z technologii WIFI. Zapewnia ona możliwość przesyłania drukowanych dokumentów w obrębie danej sieci WIFI. W praktyce oznacza to, że urządzenie mobilne może znajdować się znacznie dalej od drukarki, niż w przypadku wczesnych generacji sieci Bluetooth. Drukowanie z telefonu za pomocą WIFI wymaga stabilnego połączenia internetowego, zainstalowania na urządzeniu mobilnym specjalnej aplikacji i – rzecz jasna – drukarki korzystającej ze standardu sieci bezprzewodowych.

Drukowanie bez ograniczeń

Dzięki technologii chmury, drukowanie z telefonu przedkłada się na jeszcze więcej korzyści. W ramach niej użytkownik ma dostęp do przestrzeni chmury, w której znajdują się pliki gotowe do wydruku. Po wejściu do tego obszaru pamięci użytkownik wybiera sobie plik, który ma zostać wydrukowany. W związku z tym, że technologia ta opiera się na tzw. chmurze, nie ma żadnych ograniczeń co do dystansu pomiędzy drukarką a urządzeniem mobilnym. Wręcz przeciwnie, jeśli obydwa urządzenia są podłączone do Internetu, pliki można drukować nawet z drugiego końca świata.

Z WIFI, ale bez routera

Dane pomiędzy drukarką a urządzeniem mobilnym można przesyłać w sieci WIFI, ale bez routera. Jest to bardzo wygodna funkcja, dzięki której można przesyłać dane w naprędce stworzonej sieci WIF. Ważne, aby skonfigurować ją bezpośrednio z poziomu urządzenia mobilnego. Dzięki temu można mieć pewność, że nie trzeba będzie do tego odrębnej architektury bezprzewodowej. Warto zaznaczyć, że skorzystanie z tej funkcji jest możliwe po wybraniu w urządzeniu funkcji WIFI Direct. Dostęp do niej można uzyskać w menu konfiguracyjnym połączeń WIFI.

Korzyści z drukowania bezprzewodowego

Drukowanie plików z wykorzystaniem sieci WIFI niesie ze sobą wiele korzyści. Brak podłączonych przewodów znacznie wydłuża czas eksploatacji urządzenia. Co więcej, ryzyko wystąpienia błędu na skutek pęknięcia złącza lub przewodu spada do zera. Zaletą jest również brak konieczności podpinania drukarki przed wydrukiem. Wystarczy, że jest ona włączona w trybie oczekiwania.

Tak czy owak, drukowanie z telefonu jest bardzo wygodnym rozwiązaniem i ma szczególną rację bytu w czasach, gdy coraz więcej rzeczy robi się z wykorzystaniem smartfonu lub tabletu.

Przeczytaj więcej na nantech.pl