przeróbka zdjęć

Przeróbka zdjęć – jak ją wykonać?

W dzisiejszych czasach każdy robi wiele zdjęć, które nie do końca wyglądają tak, jakbyśmy chcieli, dlatego są one przerabiane. Przeróbka zdjęć pozwala nasycić przedmioty kolorami oraz nadać im niezwykłego wyglądu, który zachwyci innych, a także poprawić kontrast i wyciąć niechciane osoby lub przedmioty.

Jak obrabiać zdjęcia?

Aby rozpocząć przeróbkę zdjęć, należy postępować według następujących kroków:
* wybrać program – jest to podstawowa czynność. Najlepiej wybrać dobry program, ponieważ jak nauczymy się na nim pracować, to ciężko będzie korzystać z innego. Można wybrać darmowy program, ale trzeba liczyć się z tym, że będzie on miał pewne ograniczenia, więc jeśli chcemy zająć się fotografią zawodowo lepiej zainwestować w płatny program dający niekończące się możliwości,
* nauczyć się podstaw programu – po wyborze programu, trzeba nauczyć się jego obsługi. Rozpocząć trzeba od podstawowych funkcji, a następnie przetestować wszystkie, jakie mamy do dyspozycji,
* wyszukać poradniki i odwzorować ruchy – po zapoznaniu się z podstawami programu warto sprawdzić, jakie daje on możliwości w bardziej zaawansowanych technikach. Proces ten wymaga czasu, ale daje bardzo dobre efekty,
* odwzorować przeróbkę – aby podszkolić swoje umiejętności, można wybrać zdjęcie, które będzie naszą inspiracją i na jego podstawie samodzielnie przerobić zdjęcie tak by było jak najbardziej zbliżone do zdjęcia, jakie nas zainspirowało,
* ćwiczyć – po nauce przeróbek nie można zapomnieć o dalszej nauce, ponieważ co chwila pojawiają się nowe techniki obróbki zdjęć, które warto znać.
Trzeba pamiętać, że nauka obróbki zdjęć jest procesem, który wymaga czasu oraz cierpliwości. Ważne jest, aby obserwować nowe trendy i uczyć się nowych rzeczy, które pozwolą rozwinąć dotychczasowe umiejętności i spełniać wymogi klientów.

Cele obróbki zdjęć

Przeróbka zdjęć ma na celu poprawę ich estetyki. Jeżeli na zdjęciu znajduje się ktoś lub coś, czego nie chcemy, możemy to wyciąć. Zdjęcie można także nasycić kolorami, poprawić kontrast oraz wyostrzyć poszczególne elementy.
Przeróbka pozwala nadać zdjęciom historii. Aby zdjęcie ukazywało historię, trzeba odpowiednio je przerobić, nadając mu balansu bieli, kolorów oraz poprawiając klarowność detali i kontrast.
Dzięki przeróbce zdjęć fotograf może zrealizować swoją wizję. Po wykonaniu zdjęcia trzeba je odpowiednio dopracować. Dzięki programom do przeróbki zdjęć fotograf ze zdjęcia kolorowego może zrobić czarno-białe. Zdjęcie może zostać przyciemnione lub rozjaśnione, a także można uwydatnić na nim konkretne elementy.

Przeczytaj więcej na sommer-foto.pl