transport drogowy

Transport drogowy towarów – charakterystyka

W Polsce najbardziej popularny transport to transport drogowy, oznacza to, że bardzo dużo towarów jest przewożonych przy pomocy środków transportu kołowego, po polskich drogach.

Dlaczego transport drogowy jest wciąż popularny?

Szukając oszczędności, podnosząc stan bezpieczeństwa podczas transportu, poszukuje się coraz to nowszych alternatyw dla transportu drogowego. Dlatego ogromną popularnością cieszą się transporty kombinowane, czyli takie, podczas których towar wiezie się dwoma lub kilkoma środkami transportu.

Transport drogowy w naszym kraju jest jednak najbardziej popularny. Przedsiębiorcom wciąż trudno jest przekonać się, że transport kombinowany też może być dobrym transportem. Jednak, wracając do transportu drogowego, należy wiedzieć, że jego definicja określa, iż transport drogowy to gałąź transportu, podczas którego towary i ludzie przemieszczają się po drogach lądowych krajowych i zagranicznych, pojazdami kołowymi. Potencjał tego transportu jest ogromny, bowiem przewożenie towarów drogami znane jest od dawna. Chodzi tu nie tylko o przyzwyczajenie, ale także o przekonanie, że jest to transport bardzo bezpieczny i ogromnie popularny.

Logistyka

Transport drogowy, tak jak i każdy inny transport, wymaga niesamowitej logistyki czyli konkretnego planowania. Towary muszą być odpowiednio pakowane, zabezpieczane na ciągnikach TIR-ów, przewożone jak najkrótszymi drogami w sposób jak najszybszy.

W tej gałęzi transportu ważny jest każdy ruch, musi być dokładny i przemyślany. Do rozładunków i załadunków buduje się specjalne rampy, które pozwalają w bardzo szybki i prosty sposób przeładować towar.

Zalety i wady transportu drogowego

Transport samochodowy, tak jak i każdy inny ma swoje wady i zalety.

Zalety:

  • można nim się wszędzie dostać,
  • pozwala na łatwiejsze życie,
  • korzystny jest dla przewozów na małych odległościach,
  • łatwo dostępny.

Wady:

  • przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza,
  • nie do końca jest bezpieczny, jest bardzo duży współczynnik wypadków,
  • charakteryzują go wysokie koszty utrzymania pojazdów,
  • ma znacznie dłuższy czas przewożenia towarów,
  • ma, czasami, za małą powierzchnię do zapakowania towarów.

Spedycje

Transport drogowy, towarowy opanowany jest przez wykwalifikowane spedycje, które mają ogromne doświadczenie w przewożeniu towarów.
Spedycje mają na swoim stanie cały park samochodów ciężarowych. Zatrudniają wykwalifikowanych pracowników i mają stosowne ubezpieczenia.

Transportem drogowym są przewożeni także ludzie, odpowiednie firmy przewozowe trudnią się przewozem osób, do pracy, na wakacje lub z miasta do miasta. Firmy takie mają ogromne doświadczenie i pojazdy spełniające wszelkie standardy drogowe.

Poszukiwania oszczędności

W transporcie drogowym wciąż poszukuje się możliwości oszczędności na tego rodzaju transporcie. Rosnące ceny paliw i tłok na drogach, sprawia, że coraz częściej szuka się także alternatyw transportu kołowego. Przedsiębiorcy pomału zaczynają przekonywać się do innego rodzaju transportu a właściciele spedycji robią wszystko, by zabezpieczać środowisko naturalne. Samochodom ciężarowym i osobowym montuje się różnego rodzaju filtry by pojazdy, emitowały jak najmniej spalin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *