zalety kolei

8 powodów dlaczego warto podróżować koleją – zalety

Polscy przewoźnicy kolejowi mają okazje do świętowania, ponieważ każdego roku padają nowe rekordy w ilości pasażerów podróżujących pociągami. W minionym roku liczba ta sięgnęła ponad 303 milionów osób, a rok wcześniej było to ponad 292 miliony. Wyniki te imponują i każą zastanowić się nad tym, jakie są zalety kolei, skoro Polacy tak chętnie wybierają ten sposób transportu.

1. Niskie koszty podróży

Najpopularniejszą trasę w kraju, łączącą Kraków z Gdańskiem, można przebyć koleją już za 54 zł od osoby. Jest to cena bez uwzględnienia jakichkolwiek zniżek, a trzeba pamiętać, że w przypadku dzieci w wieku szkolnym cena będzie mniejsza o 37%, z kolei za studentów zniżka wyniesie 51%. Wszystko to sprawia, że wybierając się na rodzinne wakacje z Krakowa nad morze możemy znacząco zaoszczędzić na kosztach przejazdu, które byłyby nieporównywalnie większe w przypadku transportu samochodem.

Powyższy przykład dotyczy podróży pociągami InterCity, które kursują na dalekobieżnych trasach. Jeszcze więcej można zaoszczędzić na przemieszczaniu się kolejami regionalnymi, kursującymi w obrębie jednego regionu/województwa. Za przykładową wycieczkę z Lublińca do Katowic zapłaci się jedyne 8 zł, z Częstochowy do Sosnowca 17 zł.

2. Komfortowe warunki przejazdu

Wielu podróżnych przedkłada ponad wszystkie inne zalety kolei wygodę przejazdu, często będącą lepszą niż w samochodzie czy autobusie. W dzisiejszych taborach standardem są już gniazdka z prądem, miękkie fotele z zagłówkami, czyste, zadbane toalety, wagony barowe, dużo miejsca na nogi. Wymieniając zalety kolei w Polsce, coraz częściej można mówić o klimatyzacji w pociągach czy o tzw. wagonach ciszy, gdzie wybrać miejsce mogą ci, którym zależy na spokoju podczas podróży.

3. Stacje w atrakcyjnych turystycznie miejscach

Tory kolejowe łączą ze światem miejscowości wybitnie turystyczne, do których inni jeżdżą samochodami oraz autobusami. Mamy zachciankę, aby na wakacje pojechać nad Morze Bałtyckie? Nic łatwiejszego, gdyż całe wybrzeże jest oplecione torami kolejowymi i bez problemu dojedziemy pociągiem do Świnoujścia, Kołobrzegu, Łeby, Ustki, Władysławowa, Trójmiasta, na Hel.

Wolimy wybrać się w góry? Proszę bardzo, pociągi kursują w Karkonosze (do Szklarskiej Poręby, do Karpacza), w Tatry (do Zakopanego), do Kotliny Kłodzkiej (Kudowa-Zdrój), w Beskidy (Wisła, Żywiec, Sucha Beskidzka, Krynica-Zdrój), w Bieszczady (Zagórz, Ustrzyki Dolne).

Równie prosty jest transport koleją nad mazurskie jeziora, gdyż pociąg dociera do tak kultowych miejscowości, jak Mrągowo, Mikołajki, Giżycko, Augustów, Ruciane-Nida.

4. Krótki czas przejazdu

Polskie koleje zainwestowały w nowoczesny tabor, który pozwala rozwijać zawrotne prędkości. Chyba wszyscy słyszeli o pociągach Pendolino, sprowadzonych z Włoch, dziś obsługujących największe miasta w Polsce. O ich wyborze jako środka lokomocji powinni się zastanowić podróżni z sektora biznesu, którzy jednego dnia muszą przejechać pół Polski na ważne spotkanie i jeszcze tego samego dnia wrócić. Podróż Pendolino z Warszawy do Krakowa zajmuje 2 godziny i 13 minut, z Warszawy do Rzeszowa 3 godziny i 49 minut, z Warszawy do Gdańska 2 godziny i 43 minuty.

5. Z pominięciem korków.

Przy obecnym stanie polskich dróg, będących w stanie remontu totalnego, pociągi jawią się jako wybawienie od ciągnących się na wiele kilometrów korków. Po co się denerwować, stać przez kilka godzin w jednym miejscu, skoro można sprawnie i bez frustracji przemieszczać się po kraju za pomocą kolei? Pociągi jadą po torach wyznaczonych obok lub z dala od dróg, po których poruszają się samochody, dlatego w słowniku kolejarzy słowo „korek” nie występuje.

6. Bezpieczna

Spektakularne wypadki na kolei, w których zderzają się ze sobą dwa pociągi, są albo na amerykańskich filmach albo na kartach książek do historii. Dzisiejsza infrastruktura kolejowa jest nafaszerowana elektroniką, mechanizmami i procedurami, które zapobiegają wystąpieniu choćby ryzyka katastrofy. Na stacjach kolejowych i wewnątrz pociągów bezpieczeństwa pasażerów pilnują funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. W przypadku, gdy czujemy się niekomfortowo, zawsze możemy liczyć na pomoc konduktora.

7. Uwielbiana przez cierpiących na chorobę lokomocyjną

Podróż samochodem lub autobusem jest torturą dla osób, u których występuje choroba lokomocyjna. Drgania, wstrząsy, przeciążenia, kołysanie – spotykane podczas transportu autem – powodują u podróżnych złe samopoczucie, takie jak zawroty głowy, nudności, wymioty. Do zaburzeń błędnika nie dochodzi natomiast, gdy jedziemy pociągiem, który po torach sunie prosto, a więc na wagony nie oddziałują przeciążenia. Dlatego, gdy wymieniamy zalety kolei, powyższa cecha jest dla osób cierpiących na chorobę lokomocyjną najistotniejsza.

8. Łączy ze światem

Koleją można się wybrać nie tylko na wycieczkę po kraju, ale również po Europie. Z dużych, polskich miast jesteśmy w stanie dojechać połączeniem międzynarodowym do takich metropolii, jak Berlin, Wiedeń, Praga, Budapeszt, Lwów, Moskwa. Często są to wagony z przedziałami sypialnymi, gdzie całą podróż można wygodnie przespać.