domy szeregowe

Plusy i minusy domu w zabudowie szeregowej

Zabudowa szeregowa to kompleks jednakowych domów połączonych ze sobą ścianami. Mieszkanie w szeregówce można nazwać kompromisem pomiędzy nieruchomością w bloku a domem. Jak każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które warto poznać, zanim podejmiemy decyzję o zakupie.

Trzeba przyznać, że w ostatnich latach zabudowa szeregowa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i coraz częściej widzimy całe osiedla domów szeregowych. Zwykle znajdują się one w atrakcyjnych lokalizacjach, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą i ciekawą okolica.  Warto sprawdzać ofertę wyszukując w internecie haseł typu szeregówki Wrocław lub inne interesujące nas miasto. Dlaczego warto rozważyć zakup domu w zabudowie szeregowej a kiedy lepiej zdecydować się na inne rozwiązanie?

Plusy domu w zabudowie szeregowej

Mieszkanie w szeregówce wiąże się z wieloma zaletami, a najważniejsze z nich to przede wszystkim:

  • oszczędność – szeregówka to doskonała opcja dla osób, które wolą dom niż mieszkanie, ale nie stać ich na budowę wolnostojącego budynku. Szeregowiec łączy w sobie zalety domu jednorodzinnego z atrakcyjniejszą ceną. Może być nawet tańszy niż mieszkanie w bloku w centrum miasta!
  • komfort mieszkania – pomimo sąsiadów (z jednej lub z obu stron) mieszkanie w szeregówce jest znacznie bardziej komfortowe niż w bloku. Nikt nie tupie nam nad głową i my nie przeszkadzamy lokatorom z dołu. Nie ma konieczności wnoszenia zakupów lub wózka na wysokie piętro, zaśmieconej klatki schodowej, a samochód parkujemy we własnym garażu w zasięgu wzroku,
  • bliskość i towarzystwo –  w zabudowie szeregowej łatwiej nawiązać więzi z sąsiadami, niż w bloku lub osiedlu domów jednorodzinnych. To szczególnie cenne dla rodzin z dziećmi, które mogą wspólnie się bawić, a rodzice na zmianę pilnować ich na placu zabaw,
  • własny ogródek – istotna zaleta, którą doceni każdy – dorośli, dzieci oraz zwierzęta. Dodatkowy zielony kącik, z którego można swobodnie korzystać, spędzać czas, organizować letnie przyjęcia i pić kawę w niedzielny poranek,
  • bezpieczeństwo – często osiedle szeregowe jest ogrodzone i zamknięte, tworząc bezpieczną przestrzeń. Kameralna enklawa sprawia, że łatwiej rozpoznać obcego, przypilnować samochód czy dzieci. Pozwala to urządzić wspólny plac zabaw dla dzieci, organizować sąsiedzkie imprezy czy wspierać się i zacieśniać więzi.

Czy szeregówka ma wady?

Rozważając zakup szeregówki musimy wziąć pod uwagę także jej minusy. Z pewnością nie każdy jest towarzyski i bliskość sąsiadów może mu przeszkadzać. Choć dzielimy skrajne ściany to zawsze można trafić na osoby młode, lubiące imprezy czy głośną muzykę. Drugim wyzwaniem może być wąska bryła budynku, która sprawia wrażenie, że mieszkanie nie jest przestronne. Dodatkowo zabudowa szeregowa wiąże się z bardziej ograniczonym dostępem światła słonecznego, niż w przypadku domu wolnostojącego. Okna mogą znaleźć się tylko po dwóch stronach świata. Wymaga to jednocześnie częstszego używania ożywania oświetlenia, co może wpływać na zwiększenie rachunku za prąd.