transport lotniczy

Transport lotniczy – droga w chmurach

Transport lotniczy polega na przemieszczaniu się drogą powietrzną osób i towarów. Środkiem transportu jest samolot lub śmigłowiec. Jest to obecnie najszybciej rozwijająca się gałąź transportu. Jego główną zaletą jest bardzo szybkie dotarcie do celu oraz bezpieczeństwo (jest to najbezpieczniejszy środek transportu).

Transport lotniczy w Polsce

W Polsce transport lotniczy zapoczątkował lot z Poznania do Warszawy w 1919 roku. Już cztery lata później – w 1923 r. uruchomiono regularne linie lotnicze z Warszawy do Gdańska i Lwowa. Natomiast w 1929 roku powstały Polskie Linie Lotnicze LOT. Obecnie polskie linie lotnicze to: PLL LOT i Enter Air. „Enter Air to polska czarterowa linia lotnicza. Posiada pięć stałych baz operacyjnych w tym dwie główne na lotnisku Chopina w Warszawie i lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach. Pozostałymi bazami w Polsce są lotnisko w Poznaniu i lotnisko we Wrocławiu. Zagraniczną stałą bazą Enter Air jest Port lotniczy Paryż-Roissy-Charles de Gaulle. Sezonowymi bazami zagranicznymi są ponadto Port lotniczy Londyn-Gatwick, Port lotniczy Manchester, Port lotniczy Ben Guriona, Port lotniczy Valladolid i Port lotniczy Praga im. Václava Havla.”

W Polsce znajduje się 12 cywilnych portów lotniczych. Głównym lotniskiem jest Okęcie – port lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Lotnisko obsługuje ponad połowę pasażerów, którzy lecą z jak i do Polski. Do innych portów lotniczych w Polsce należą:
– Modlin,
– Wrocław,
– Poznań Ławica,
– Katowice Pyrzowice,
– Kraków Balice,
– Zielona Góra,
– Łódź Lublinek,
– Szczecin,
– Gdańsk Rębiechowo,
– Bydgoszcz,
– Rzeszów Jasionka.

W Polsce najbardziej popularnym kierunkiem lotów regularnych jest Wielka Brytania i Niemcy. Na dalszych pozycjach są Włochy i Norwegia. Natomiast jeżeli chodzi o popularność lotów czarterowych to głównie latamy do Grecji, Hiszpanii, Bułgarii oraz Włoch.

Plusy i minusy transportu lotniczego

Do głównych korzyści transportu lotniczego można zaliczyć:
– szybkość podróży – często bez przesiadek,
– bezpieczeństwo – samolot jest najbezpieczniejszym środkiem komunikacyjnym,
– komfort podróży,
– samolot umożliwia dotarcie w miejsca niedostępne dla innych środków transportu.

Transport lotniczy posiada także wady. Należą o nich:
– złe warunki atmosferyczne sprawiają, że lot może zostać całkowicie odwołany lub przesunięty czasowo,
– lęk niektórych osób przed lataniem,
– jest to jeden z najdroższych sposobów podróżowania,
– samoloty mają ograniczoną ładowność.

Niewątpliwą zaletą transportu lotniczego jest szybkość. W ciągu kilku godzin dotrzemy do innego kraju, czy na inny kontynent. Nie potrzebujemy kilku dni, by przejechać tysiące kilometrów. Jest to niewątpliwie najnowocześniejszy oraz najbardziej dynamicznie rozwijający się środek przewozu. Jenak ten środek transportu ciągle należy do najdroższych. Jeżeli chcemy wysłać towar samolotem, to opłaca się wysyłać towary drogie oraz z krótką datą przydatności. Przesyłki mogą trafić do adresata nawet w jeden lub dwa dni. Z lotnisk w Polsce dolecimy na każdy kontynent i do większość krajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *