Zdalny odczyt tachografu – czy warto zdecydować się na taki system?

Duża dostępność nowoczesnych narzędzi informatycznych odmieniła współczesny rynek firm transportowych. Firmy korzystające z zaawansowanych systemów do zarządzania flotami pojazdów mogły stać się bardziej konkurencyjne, czy to poprzez optymalizację czasu pracy, lepszą organizację, czy też przez redukcję nadużyć i strat paliwa. Zdalny odczyt tachografu to jedna z istotnych funkcji takich systemów. Dlaczego i kiedy warto zdecydować się na jej wdrożenie?

Planowanie tras i czasu pracy kierowców

Jedną z najważniejszych zalet systemów wyposażonych w funkcję zdalnego odczytu danych z tachografu jest możliwość bieżącego monitorowania czasu pracy kierowców i aktualnej lokalizacji pojazdu. Dzięki temu operator systemu może w dość dokładny sposób określić czas, w jakim dany kierowca dotrze do wyznaczonego punktu. W ten sposób można lepiej dobierać ładunki, przygotować wcześniejsze awizo na odbiór lub zdanie towaru, a tym samym zabezpieczyć się przed niepotrzebnymi przestojami i wynikającymi z nich stratami finansowymi dla firmy. Bieżące analizowanie czasu pracy kierowców to niezwykle przydatne narzędzie podczas planowania trans i przyjmowania nowych zleceń. Zdalny odczyt tachografu działa nawet wtedy, gdy pojazd zostanie zatrzymany, a kierowca wyjmie kluczyki ze stacyjki. Dzięki systemowi operator odpowiedzialny za przyjmowanie zleceń wie, ile czasu pracy pozostało konkretnemu kierowcy bez konieczności nawiązywania z nim bezpośredniego kontaktu telefonicznego, co znacząco przyspiesza pracę i pozwala na szybsze podejmowanie decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu zlecenia.

Lepsza organizacja pracy i mniej przestojów

Wdrożenie funkcji zdalnego odczytu tachografu eliminuje konieczność częstego powrotu pojazdów na bazę, gdzie w przypadku rozwiązań tradycyjnych dane odczytuje się manualnie, przy pomocy specjalnych urządzeń zewnętrznych. Dopiero po ich odczytaniu można przeanalizować czas pracy kierowcy i wychwycić ewentualne błędy. Zdalny odczyt z tachografu zapewnia zatem większą wygodę pracy, możliwość bieżącego monitorowania czasu pracy kierowców, a tym samym poprawy efektywności i bezpieczeństwa działania firmy.

System zdalnego odczytu z tachografu w sposób szczególny powinien zainteresować duże firmy transportowe. Takie rozwiązanie przyda się również w mniejszych przedsiębiorstwach, zwłaszcza tam, gdzie operator samodzielnie dobiera zlecenia dla każdego z kierowców. Dzięki monitorowaniu lokalizacji pojazdu i możliwości zdalnego odczytania czasu pracy kierowy operator wie, które zlecenie warto przekazać pracownikowi, a które trzeba odrzucić.