Strona główna
Transport
Tutaj jesteś

Kiedy i jak bezpiecznie holować samochód a kiedy konieczna jest profesjonalna pomoc drogowa?

23 czerwca 2021 jak bezpiecznie holować samochód

Holowanie samochodu jest trudnym i wymagającym zadaniem, w szczególności gdy kierowca holowanego pojazdu nigdy wcześniej tego nie robił. Łatwo popełnić błąd w tak stresującej sytuacji, a to może skutkować nałożeniem przez policję mandatu lub uszkodzeniem obu samochodów – holowanego i holującego. Jakich zasad przestrzegać, by odholować pojazd zgodnie z prawem i bezpiecznie?

trójkąt

Pamiętaj o odpowiednim oznaczeniu uszkodzonego pojazdu jeżeli do awarii doszło na drodze

Czego użyć do holowania unieruchomionego pojazdu?

Samochód holowany musi być połączony z samochodem, który go holuje w sposób, który uniemożliwi ich rozłączenie podczas jazdy. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednim holem nie warto ryzykować wypadku ani mandatu, najlepiej skorzystać wtedy z wygodnej pomocy profesjonalistów – we Wrocławiu polecamy Hol-Max.

Przy holu giętkim należy zachować odległość 4-6 metrów pomiędzy pojazdami a sama linka obowiązkowo musi być oznaczona naprzemiennymi białymi i czerwonymi pasami lub zawieszoną pośrodku żółtą albo czerwoną chorągiewką. Nie można stosować innych oznaczeń holu, jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami i może skutkować nie tylko mandatem ale i niebezpiecznymi sytuacjami na drodze.

Linia musi być tak przyczepiona do samochodu, by jej rozłączenie było niemożliwe. Trzeba używać wyłącznie zaczepów, które są zespolone z liną i posiadają odpowiednie zabezpieczania. Zabronione jest przyczepianie linki holowniczej do elementów karoserii czy zawieszenia – wahaczy lub zderzaków. Dozwolone jest wyłącznie korzystanie z uszu i haków holowniczych. Większość samochodów osobowych posiada specjalne miejsce, najczęściej zamaskowane zaślepką, do którego można wkręcić hak lub ucho holownicze.

Komunikacja pomiędzy kierującymi i opanowanie

awaria auta

Awaria samochodu na drodze to ogromny stres, decydując się na samodzielne holowanie dla własnego bezpieczeństwa koniecznie zapanuj nad emocjami 

Unieruchomienie pojazdu i konieczność odholowania go do warsztatu u wielu osób wywołuje ogromny stres i emocje. Jeżeli nie potrafimy zapanować nad nerwami nie warto decydować się na samodzielne holowanie i lepiej zdać się na pomoc specjalistów z pomocy drogowej. W przypadku gdy jednak z jakiegoś powodu musimy samodzielne odholować pojazd należy bezwzględnie skupić się na holowaniu i postarać się zapanować nad stresem na czas przejazdu. W trakcie holowania na lince konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Dwa pojazdy połączone linką tworzą coś na podobieństwo zespołu pojazdów, zajmują sporo miejsca na drodze i są wymagające podczas manewrowania.

Sama trasa przejazdu musi zostać wcześniej dokładnie przemyślana i uzgodniona przez obu kierowców. Bardzo istotna jest także komunikacja między kierowcami, warto ustalić system sygnałów podczas jazdy a także pozostawać w bezpośrednim kontakcie za pomocą telefonicznych zestawów głośnomówiących podczas całego przejazdu.

Przepisy regulujące holowanie pojazdów w Polsce

policja

Przepisy holowania pojazdów osobowych w Polsce są ściśle regulowane przez kodeks ruchu drogowego

W Polsce holowanie samochodu osobowego jest regulowane od strony prawnej przez odpowiednie akty prawne. Podstawowym aktem jest kodeks drogowy, rozdział 3. Ruch Pojazdów, oddział 9. – Holowanie. Art. 31. przepisów ruchu drogowego dopuszcza holowanie na lince holowniczej, ale pod warunkiem spełniania wielu wymogów. Przepisy określają m.in. dopuszczalną prędkość holowania pojazdów oraz przy użyciu jakich przyrządów holowanie jest dopuszczalne.

Ponadto holowanie samochodów jest omówione również w art. 130a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym. Ustawodawca określił w nim, iż pojazd zostanie usunięty z drogi (odholowany) na koszt właściciela, m.in. jeżeli:

  • zostanie pozostawiony w miejscu zabronionym i utrudnia ruch drogowy,
  • kierowca nie posiada ważnej polisy OC pojazdu,
  • przekroczone zostały dopuszczalne wymiary, masa całkowita lub nacisk na osi.

Dział kodeksu drogowego poświęcony holowaniu reguluje wszelkie kwestie dotyczące tego zagadnienia. Przepisy określająca m.in.

  • W jaki sposób holować samochód osobowy?
  • Jaka jest dopuszczalna prędkość holowania samochodu?
  • Jak zabezpieczyć pojazd podczas holowania?

Kodeks ruchu drogowego wskazuje, iż prędkość samochodu holującego nie może przekroczyć 30 km/h na obszarze zabudowanym oraz 60 km/h poza obszarem zabudowanym.

Ustawodawca reguluje również kwestie oświetlenia pojazdu holowanego. Samochód holowany musi mieć włączone światła mijania, bez względu na panującą na drodze widoczność, nie należy natomiast włączać świateł awaryjnych. W samochodzie podczas holowania musi znajdować się kierujący posiadający uprawnienia do kierowania tego pojazdu. Wyjątek stanowi holowanie w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim – transport samochodu na autolawecie.

Przepisy dopuszczają holowanie pojazdu przy pomocy połączenia elastycznego lub sztywnego. Holowanie na sztywnym holu wymaga, żeby samochód holowany posiadał przynajmniej jeden sprawny układ hamulców. W przypadku holowania na lince holowniczej – połączeniu giętkim, wymagane są sprawne dwa układy hamulcowe.

Dla bezpieczeństwa przejazdu holowanego i holującego konieczne jest zachowanie wymaganej odległości pomiędzy pojazdami. Przepisy regulują odległość, która powinna wynosić:

  • nie więcej niż 3 metry w przypadku połączenia sztywnego,
  • od 4 do 6 metrów przy połączeniu giętkim.

Kodeks drogowy wyklucza holowanie pojazdów z niesprawnym układem holowniczym lub hamulcowym, za wyjątkiem takich metod holowania samochodu, które nie wymagają używania hamulców. Nie wolno holować przy pomocy połączenia giętkiego pojazdów, w których działanie układu hamulcowego powiązane jest z pracą silnika, który jest unieruchomiony.

Przepisy wyraźnie zakazują holowania pojazdem z naczepą lub przyczepą a także jednoczesnego holowania więcej niż jednego pojazdu, za wyjątkiem pojazdów członowych. Kodeks drogowy zakazuje również holowania na autostradach, za wyjątkiem holowania przez pojazdy specjalnie przeznaczone do tego celu – do najbliższego zjazdu z autostrady lub do najbliższego punktu obsługi podróżnych.

Profesjonalna pomoc drogowa – bezpieczne i pewne rozwiązanie 

auto na lawecie

W wielu sytuacjach najrozsądniej jest skorzystać z usług profesjonalnej pomocy drogowej 

Podsumowując, samodzielne holowanie pojazdu na lince holowniczej jest zadaniem stresującym i wymaga od obu kierujących doświadczenia, opanowania oraz znajomości przepisów ruchu drogowego. Jeżeli z jakiegoś powodu nie czujemy się pewnie nie warto ryzykować mandatu i wypadku, zdecydowanie lepiej zdać się na pomoc profesjonalistów. Firma Hol-Max świadczy usługi pomocy drogowej we Wrocławiu i okolicach. Działamy na rynku od 2005 roku, posiadamy sprawdzone i regularnie serwisowane pojazdy za pomocą których realizujemy usługi szybko, sprawnie i z dbałością o powierzone nam samochody.

P.H.U. HOL – MAX
ul. Przyjaźni 4e/7
53-030 Wrocław

Tel./fax. +48 889 333 111

wroclawnowyglowny

Nasz zespół tworzą eksperci w dziedzinach transportu, turystyki, przemysłu oraz poradnictwa. To profesjonaliści, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą, oferując sprawdzone porady i ciekawe spostrzeżenia. Z nami dowiesz się więcej o trendach, technologiach i innowacjach w tych obszarach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Co warto zwiedzić we Wrocławiu
uber
24/7

Jesteś zainteresowany reklamą?