Czasami towary są przewożone przy pomocy różnych środków transportu – jest to wtedy transport intermodalny. W tego rodzaju transporcie drzemie ogromny potencjał, mimo faktu, że nie jest to transport zbyt popularny. Daje on jednak ogromne bezpieczeństwo przewożonym towarom oraz pomaga zaoszczędzić wiele czasu.
Co to jest transport intermodalny?
Transport intermodalny to inaczej transport kombinowany. Polega on na tym, że jeden ładunek jest przewożony za pomocą kilku rodzajów transportu.
W żadnym przypadku nie jest to coś niemożliwego, po prostu niejednokrotnie zdarza się, że tiry przewożące towary, odebrały ładunek z portu. Bardzo często też się zdarza, że transport wieziony koleją, trafia najpierw do portu, by potem statkiem dopłynąć do miejsca docelowego.
Przedsiębiorcy, których biznes opiera się na transporcie, poszukują coraz to nowych alternatyw niż tylko transport drogowy. Rosnące ceny paliw, ogromny tłok na drogach, bardzo długie postoje na granicach niektórych państw przy transporcie międzynarodowym, to wszystko przyczynia się do poszukiwań coraz to nowszych alternatyw przewozu towarów.
Dlatego bardzo popularny staje się transport intermodalny, który daje wiele możliwości.
Jak przewożony jest towar transportem intermodalnym?
Przy pomocy tego rodzaju transportu wykorzystuje się dwie lub więcej możliwości środków przewozu, które następują bezpośrednio po sobie.
Zasadą jest, że towar nie jest przepakowywany, tylko mieści się w tym samym opakowaniu. Towary są, zatem, wożone w kontenerach, naczepach, wagonach. Jednostki towarowe nie są rozpakowywane. Znacznie ułatwia to zachowanie towarów w bezpiecznym i nienaruszonym stanie.
Niedoceniany potencjał
Transport intermodalny w Polsce jeszcze do końca nie jest bardzo popularny. Wielu przedsiębiorców jeszcze nie przekonało się do tego rodzaju transportu, wielu woli transport drogowy. Jednak ten rodzaj przewozów niesie ze sobą wiele korzyści i ma w sobie ogromny potencjał. Pozwala on na ogromne oszczędności czasu. W transporcie łączonym, kolejowym i drogowym, wykorzystane są specjalne naczepy, które można przewozić drogą, przyczepione do ciągnika, torami, przyczepione do lokomotywy. W takcie transportu kolejowego koła naczepy są podnoszone. Dzięki takiej opcji nie ma ciągłej potrzeby przepakowywania przewożonego towaru.
Taki sam przykład można podać jeśli chodzi o transport drogowy i transport drogą morską. Samochody ciężarowe wożą specjalne kontenery, które są bezpośrednio ładowane na statki.
Metod przewożenia jest wiele i w każdym przypadku, towar jest doskonale zabezpieczony, a czas rozładunku czy załadunku, zmniejszony do minimum.
Tylko same zalety
Największą zaletą transportu intermodalnego jest to, że jest to transport ekologiczny i przyjazny środowisku. Przez to, że w tym transporcie nie najważniejszy jest transport drogowy, następuje proces jak najmniejszej emisji spalin do naszego środowiska. Zmniejsza się także tłok na drogach, a znacznie wzrasta bezpieczeństwo. Tirów na drogach publicznych jest coraz mniej.
Jak na razie nasz kraj nie może dogonić krajów europejskich, jeśli chodzi o tego rodzaju transport.